Poláci překazili plány špionážní skupiny, která pracovala pro Rusko

Přidat na Seznam.cz

Polská Agentura pro vnitřní bezpečnost (ABW) odhalila špionážní síť, která pracovala pro Rusko a měla za úkol připravovat sabotážní operace na Ukrajině, uvádí server Ukrainska Pravda.

Pracovníci polské ABW během vyšetřování zadrželi šest osob. Kvůli aktivitám sítě bylo vyhlášeno varování na železnici a v zařízeních národní kritické infrastruktury. Zadržení jsou cizinci z východní hranice, kteří údajně pracují pro ruské tajné služby.

Agenti je zadrželi poté, co byly na důležitých trasách a železničních uzlech objeveny skryté kamery. Ty zaznamenávaly pohyb na železničních tratích a přenášely obraz do sítě.

Jak uvádí polská stanice RFM FM, kamery byly instalovány v Polsku na železničních úsecích v Podkarpatském vojvodství, konkrétně u letiště v osad Jasionka u města Rzeszów. Toto letiště je hlavním tranzitním bodem pro západní výzbroj a munici směřující na Ukrajinu.

Kamery byly instalovány i v jiných částech Polska. Kvůli této speciální operaci byli policisté a bezpečnostní složky uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti. Strážci zákona věnují zvláštní pozornost bezpečnosti podél strategicky důležitých železničních tras v Polsku a také posílení bezpečnosti klíčových objektů kritické infrastruktury.

„Hlavním úkolem zadržených bylo shromažďovat informace, ale je možné, že se připravovali i na sabotáže,“ komentoval informace Maciej Matysiak, bývalý zástupce náčelníka polské vojenské kontrarozvědky, informuje server Mil.

Zdroje: Ukrainska Pravda, RFM FM, Mil