Pokus o dobytí Avdijivky je aktivní obrana, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Analytici jsou proti

Přidat na Seznam.cz

Ruský ministr obrany označuje pokus o dobytí Avdijivky v Doněcké oblasti za „aktivní obranu“. Sergej Šojgu to tvrdil 1. prosince během konferenčního hovoru s ruským vojenským vedením. Experti z Institutu pro studium války (ISW) hovoří něco jiného, informuje deník The Kyiv Independent a Ukrainska Pravda.

Podle specialistů institutu ruský ministr obrany nepravdivě charakterizuje ruské útočné operace, aby zmírnil očekávání o schopnosti armády plnit cíle.

Jde o pokus zakrýt neexistenci jakéhokoli většího ruského pokroku, i když se o to Rusko v této oblasti pokouší už více než dva měsíce. Právě od začátku října 2023 ruské síly cílily na dobytí Avdijivky s cílem pokračovat v rychlém útoku na osadu, i když už byla pěchota vyčerpaná,

Ukrajinské síly přitom podle deníku Ukrainska Pravda neprovedly rozsáhlé útočné operace v této oblasti od začátku invaze a Avdijivka je známou ukrajinskou obrannou pozicí už od roku 2014. Experti se shodují, že vojenské velení mělo sledovat jasně definovaný operační cíl. Aktivní obranou může nazývat vedení úspěchem, pokud Ukrajina nedosáhne významných zisků. 

Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv 1. prosince informoval, že mezi 1. lednem a 1. prosincem 2023 ruská armáda naverbovala více než 452 tisíc osob. Ruská armáda ztratila během prvního měsíce ofenzivy Avdijivky okolo 10 tisíc vojáků, více než 100 tanků, více než 250 dalších obrněných vozidel a 7 letadel Su-25, uvádí deník The Kyiv Independent. Jde o nepoměr mezi ruskými ztrátami v útočných operacích a tím, jak ruské velení tyto operace prezentuje.

Zdroj: The Kyiv Independent, Ukrainska Pravda