Pokud máte doma prach, děláte tuto jednu zásadní chybu. Zbavit se prachu je jednodušší, než si myslíte

Přidat na Seznam.cz

Prach je sice velmi nenápadný a celá řada lidí si jej prakticky ani nijak zvláště nevšímá, nicméně o to více může být nebezpečný. Kromě toho, že může sám o sobě značně přitížit dýchací soustavě, se v něm vyskytují roztoči, plísně, pyl či další alergeny, které mohou významně poškodit lidské zdraví. 

Z těchto důvodů by se měl každý prachu na pravidelné bázi zbavovat. To nemusí být vůbec snadná práce, neboť nové prachové částice se do domácnosti dostávají takřka bez přestání. Díky celé řadě tipů a triků však může být zbavování se prachu mnohem jednodušší, než si myslíte. Je však velice důležité, abyste nedělali některé z chyb, jichž se stále nespočet jedinců dopouští. Kterým chybám byste se měli konkrétně vyvarovat a jak bojovat s prachem co nejefektivněji?

Nejdříve utírejte prach, až poté luxujte – v žádném případě ne naopak

Zcela jistě by se našli lidé, kteří nejdříve místnost vyluxují a až poté se vrhnou na utírání prachu. Tento postup je ovšem chybný. Při luxování se totiž prach rozvíří po celé místnosti, kvůli čemuž bude následné utírání těchto neposedných drobných částic mnohem méně efektivní.

Vždy tedy nejdříve v místnostech utřete prach a až následně se ponořte do dalších fází úklidu.

Místnost si před utíráním prachu, vytíráním či luxováním nejdříve připravte

Luxovat a utírat prach bez předchozích příprav se může zdát mnohem rychlejší a snazší. Rozhodně se tím však prachu efektivně nezbavíte, takže se bude ve vaší domácnosti neustále hromadit další a další. Pokud místnosti na luxování, vytírání či utírání prachu nepřipravíte, mohou se navíc objevit komplikace, které vás připraví o čas a možná i nervy.

Pokud to tedy myslíte se zbavováním se prachu skutečně vážně, nejdříve si před utíráním prachu, vytíráním i luxováním místnost řádně připravte.

Začněte tím, že ze země sesbíráte veškeré věci, které tam nemají co dělat. Může se jednat o knihy, kusy oblečení, dětské hračky, kousky obalů, mince, elektroniku, psací potřeby a celou řadu dalších věcí.

Nejenže se pod nimi mohou schovávat prachové částice, ale rovněž vám dokážou ucpat lux, což vás bude stát zbytečné nervy a čas navíc – v lepším případě. V horším případě se pak může stát, že omylem vysajete nějaké cenné šperky. Případně lux zničíte, pokud vysaje nějaký ostrý a tvrdý předmět.

Žena luxuje.
Místnost si před zahájením úklidu připravte. Zdroj: Shutterstock.

Používejte vhodný hadřík

Pokud při utírání sáhnete po náhodném kusu látky, kterou máte zrovna po ruce, děláte velkou chybu. Volba správného hadříku na utírání prachu je totiž velmi důležitá.

Asi nejlepším předmětem na utírání prachu, po kterém můžete sáhnout, je prachovka z mikrovlákna. Na ní se zachytí prach velice snadno, takže bude celý proces o poznání efektivnější. To v překladu znamená, že se zbavíte většího množství prachu a rovněž ušetříte drahocenný čas.

V případě, že prachovku z mikrovlákna zrovna po ruce nemáte, použijte hadřík z bavlny. Nezapomeňte jej ovšem před zahájením utírání prachu navlhčit vodou.

Žena drží v ruce rostlinu a čistí ji.
Při utírání prachu nezapomínejte ani na rostliny. Zdroj: Shutterstock.

I samotný lux potřebuje čas od času vyčistit

Lux je sice určený k úklidu, nicméně to rozhodně neznamená, že dokáže vyčistit sám sebe. Proto byste jej měli čas od času pročistit. Váš lux díky tomu bude mnohem účinnější a zároveň tím prodloužíte jeho životnost.

Pročistěte všechny části luxu, nikoliv pouze filtr a sáček (případně sběrnou nádobu).

Zdroje: hobby.magazinplus.cz, bydleni.instory.cz