Pokud doma máte elektrickou koloběžku, nově si za ní zřejmě zaplatíte povinné ručení. Nový zákon schválila vláda

Přidat na Seznam.cz

Nový návrh zákona, který dnes schválila vláda, počítá s tím, že povinné ručení, bude zřejmě nutné platit za víc druhů vozidel. Nově tak budou muset mít povinné ručení například elektrické koloběžky, Segwaye, sněžné skútry, či motorová golfová vozítka a to s účinností od Vánoc.

Zákon, který upravuje oblast povinného ručení, nově definuje pojem vozidlo, čímž rozšiřuje okruh vozidel, za která bude nutné povinné ručení platit.

Nově se tato povinnost bude vztahovat na všechna motorová vozidla s konstrukční rychlostí vyšší než 25 kilometrů za hodinu a na motorová vozidla s konstrukční rychlostí vyšší než 14 kilometrů za hodinu, která váží víc než 25 kilogramů. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu, píše deník Blesk.cz.

Výjimku budou mít ale například elektrokola nebo zahradní traktory. Primárním zdrojem energie u elektrokola je šlapání a zahradní traktory se pohybují pouze na soukromém pozemku, proto se na ně novela nevztahuje.

Nový zákon také ruší tzv. zelenou kartu

Nový zákon rovněž ruší takzvanou zelenou kartu pro prokazování zaplaceného povinného ručení na území Česka. Karta podle důvodové zprávy ztrácí svůj význam vzhledem k digitalizaci systému kontrol pojištění. Zelená karta tak bude nově sloužit pouze jako mezinárodní doklad o zaplacení pojištění odpovědnosti, pokud řidiči pojedou do zahraničí, uvádí deník České noviny.

Nový návrh zákona by měl vejít v platnost 23. prosince.

Reakce lidí se různí

Nově schválený zákon o povinném ručení na širší okruh vozidel opět rozdělil český národ na dvě skupiny. Na sociálních sítích a v diskuzích se debatuje o tom, zda to nebyl pouze kalkul vlády, jak z lidí opět vyždímat další peníze a někteří zase s podaným návrhem zákona souhlasí a jako svou odpověď uvádí, že to povede alespoň k větší ukázněnosti řidičů elektrických koloběžek.

Zdroje: Blesk.cz, České noviny