Pokrok: vědcům se podařilo odstranit HIV z buněk

Přidat na Seznam.cz

Výzkumníkům v nizozemské laboratoři se podařilo odstranit virus HIV z buněk, což vzbuzuje naději, že lidé nakažení virem HIV mohou být vyléčeni.

Vědcům se to podařilo díky nástroji pro modifikaci genomu nazvanému Crispr-Cas, který byl v roce 2020 oceněn Nobelovou cenou, píší deníky Frankfurter Rundschau a RTVSlo.

Systém Crispr-Cas je revoluční nástroj, který umožňuje cílenou modifikaci genomu, včetně odstranění nežádoucích částí nebo přidání nového genetického materiálu do buněk. Tým kolem Eleny Herrera-Carrilly z univerzitní kliniky v Amsterdamu tak dokázal pomocí tohoto nástroje odstranit z infikovaných buněk všechny části viru HIV.

Vědci uvedli, že jejich cílem je vyvinout robustní a bezpečný režim pro použití Crispr-Cas k zneškodnění různých kmenů HIV v různých buněčných prostředích. Zatím se jim již podařilo vyvinout úspěšný útok proti viru v různých buňkách a dalších místech, kde by se mohl skrývat.

„Tato zjištění představují klíčový pokrok v návrhu léčebných strategií,“ dodali.

Virus HIV může napadat různé typy buněk a tkání, takže vědci zkoumají způsoby, jak na virus zaútočit všude, kde se vyskytuje.

Přestože jsou tato předběžná zjištění velmi povzbudivá, je předčasné tvrdit, že funkční lék na HIV je na obzoru,“ dodávají vědci.

Zdroj: Frankfurter Rundschau, RTVSlo