Na tomto místě má být údajně zakopáno ruské zlato. Dvě indicie vedoucí k pokladu ještě nikdo nerozluštil

Přidat na Seznam.cz

Ať už jste hledači pokladů či vášniví turisti, zbystřete! Poklad v malebných kopcích Českého středohoří máte možná na dosah ruky.

Dnešní ruiny byly ve své době známé jako nedobytný hrad. Chodbami se údajně žalem toulala nešťastná dcera Lucie s krvavou skvrnou na prsou, jejíž otec byl známý Mikuláš Zajíc z dynastie Zajíců. Hrad se pyšnil Černou a Bílou věží. Už víte, o jaký hrad se jedná?

Pověst o zakopaném pokladě

„Je mi líto, že jsi tak chudý. Jdi o půlnoci na Házmburk. Mám ale radu – až tam půjdeš a až se budeš vracet, neohlížej se stůj co stůj!“

Tímto snem začíná pověst o zakopaném pokladu. Slova patří právě zmíněné Lucii, která na hrad láká chudého muže z přilehlé vsi. Ten se dle pověsti po probuzení z živého snu obléká a vyráží na kopec Klapý.

V hradním sklepení nalezne hromadu zlata. Bohužel, jako očarovaný z blyštivé nádhery zapomene na varovná slova ducha Lucie a ohlédne se za sebe, jelikož slyší přijíždět kočár. Jakoby mávl proutkem, v tu ránu se kočár i poklad ztratí z povrchu zemského. Je na této legendě něco pravdy?

Mladá Lucie dle legendy na hradě Házmburk umírá smutkem a osamělostí, jelikož dlouho čekala na příchod svého milého. Ten ale nikdy nepřišel, jelikož byl její otec proti tomuto románku. Mikuláš Zajíc byl skutečně historickou postavou. O pravdivosti toho, že by nechal svou dceru, aby se utrápila k smrti, potvrzené prameny nejsou.

Prolnutí s doloženou historií

O tehdy mohutném hradě Házmburk se po dlouhou dobu české historie mluvilo jako o nedobytném místě. Historie traduje, že se několikrát spekulovalo nad uložením cenností do sklepení a do skrytých chodeb pod hradem.

  • Dynastie Zajíců je známá jako nejbohatší dynastie na českém území. Proč by tedy majitelé hradu neschovali své poklady za nedobytné stěny?
  • Na přelomu 14. a 15. století byl hrad označen jako trezor a údajně měl ukrývat poklady z Pražského hradu.
  • Na konci 15. století hrad střežil církevní cennosti.
  • Roku 1813 ukryl důstojník ruské armády pokladnici poblíž hradu, a to mezi vrchy Jiřetín a Házmburkem. Pověsti praví, že na pokladnici položil mrtvé tělo kozáka, aby vystrašil případné hledače pokladů.

Snad nejznámější je legenda o ruském pokladu. Poté, co byli Napoleonovi muži v Rusku poraženi, vraceli se našemi krajinami zpět. Přeživší s sebou údajně nesli velké bohatství, a právě to měli schovat pod hradem Házmburk. Důvodem byly obavy, že tak velkou kořist nezvládnou odnést až do svého území. Dalším důvodem bylo, že se jejich směrem vydalo ruské vojsko. Kde se tedy přesně poklady nachází?

Pozůstatky hradu Házmburk.
Dle legendy pozůstatky hradu Házmburk ukrývají poklad. Zdroj: Shutterstock.

Indicie k věčnému bohatství

Pověst říká, že se poklad nachází na místě, kam dopadá stín stromu hrušky v šesté hodině večerní. Podobně se to praví i o Černé věži a jejím stínu. Druzí říkají, že se poklad nachází na tom místě, odkud je vidět hrad a současně střecha hájecké myslivny.

Indicie to mohly být tehdy pravdivé, nicméně dnes jsou záhadou. Pověstná hrušeň už u hradu dlouho neroste. Kde kdysi stávala, je otázkou. Druhou indicii také nelze snadno využít, jelikož je dnes hrad vidět z širokého okolí.

Tipy na výlet

Pokud se rozhodnete zkusit své štěstí a vydáte se směrem na Házmburk, zde je několik tipů, kdy se na něj vydat a kam zavítat v okolí.

Zřícenina Házmburk je dostupná pouze pěším. Dostanete se na něj například po červené turistické trase z Libochovic. Hrad je otevřený veřejnosti od května do září ve dnech úterý – neděle. V měsících duben a říjen jsou nabízené prohlídky od středy do neděle.

Černá věž hradu Házmburk.
Pozůstatky Černé věže hradu Házmburk. Zdroj: Shutterstock.

V nedalekých Třebenicích můžete najít granáty – tedy ty české, rudé. Jsou vystavené v místním muzeu. Jestliže si budete chtít odnést alespoň nějaký poklad, granáty lze volně najít v okolí této obce.

Nedaleko Házmburku se nachází zřícenina Košťálov a nad obcí Hnojnice si můžete prohlédnou útvar Kamenná slunce, což jsou historické úkazy sopečné činnosti. Pozůstatky mají tvary terčů, ze kterých ze středu vybíhají pukliny do okolních skalisk. Tvarem tedy připomínají slunce.

Jestliže plánujete dlouhý výlet, místní krajiny nabízejí až týdenní výpravu po trase Zlatá stezka zemí hradů. Trasa začíná u Úštěka v Ralské pahorkatině a končí na hradě Budyně v Dolním Poohří. Trasa je dlouhá 90 km.

Zdroje: sever.rozhlas.czhazmburk.cznovinky.cz, turisticky-magazin.cz