Podle Lavrova chtějí Spojené státy zabít Putina: Následky by dle jeho slov byly katastrofální

Přidat na Seznam.cz

Vedle pokračující ruské invaze na Ukrajinu se v Kremlu čím dál tím častěji objevují obavy z možných pokusů o zabití vlastního šéfa Vladimira Putina. Vyplývá to z tvrzení jeho dobrého přítele a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

V rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu Tass šéf resortu uvedl, že se Pentagon snaží zlikvidovat Vladimira Putina. Lavrov se tak domnívá na základě prohlášení nejmenovaných představitelů Spojených států. ,,Někteří nejmenovaní představitelé Pentagonu skutečně pohrozili, že Kreml zasáhnou dekapitací,“ řekl Lavrov. To je podle něj termín, který naznačuje americkou snahu odstranit hlavu ruského státu.

,,Pokud někdo takové myšlenky vůbec připustí, měl by se velmi dobře zamyslet nad možnými důsledky svých plánů, ty by totiž byly velmi katastrofální,“ pohrozil všem Lavrov. Ruský ministr, který sám přiznává, že cílem invaze je svržení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ve svých rozhovorech navíc upozornil na ztrátu slušnosti ze strany západních zemí.

Odkázal přitom na výroky dnes již bývalé premiérky Spojeného království Liz Truss. V srpnu letošního roku totiž prohlásila, že by v případě potřeby mohly být použity jaderné zbraně. ,,Zdá se, že zcela rezignovali na veškerou slušnost. Zejména se to týká nechvalně známé Liz Truss, která během předvolební debaty prohlásila, že je připravena nařídit jaderný útok,“ uvedl Lavrov.

Ministr zahraničí Lavrov si také médiím postěžoval na to, že USA a NATO obecně neskrývají své snahy zničit Rusko a prezidenta Putina. ,,Strategickým cílem Spojených států a jejich spojenců v NATO je porazit Rusko na bojišti v rámci mechanismu, který ho má výrazně oslabit nebo dokonce zničit,“ cituje jeho slova BBC.

Šéf ruského resortu diplomacie také uvedl, že Moskva a Washington v současnosti nemohou udržovat normální vztahy, což Lavrov vyčítá administrativě amerického prezidenta Joea Bidena. ,,Je objektivně nemožné udržovat normální komunikaci s Bidenovou administrativou, která deklaruje jako svůj cíl způsobit naší zemi strategickou porážku,“ podotkl ve svých rozhovorech.

Zdroje: Tass, BBC