Podle Kazcyńského chce Německo opět ovládnout Evropu jako za války

Přidat na Seznam.cz

Předseda polské vládní strany Jaroslaw Kaczyński odsoudil snahy Německa o nadvládu nad Evropou. Podle jeho slov se snaží o to samé, co se pokoušeli za druhé světové války. Nyní k tomu ovšem nepoužívají vojenské metody.

Jaroslav Kaczyński svými slovy odsoudil „situaci nadvlády. Situaci, kdy jeden z evropských států, dnes největší po Rusku, mírovými způsoby uskutečňuje plány, které chtěl kdysi uskutečnit vojenskými metodami. Je to cesta, která vede ke krizi a neštěstí. Nejen Polska, ale i Evropy. A také této země, Německa.“ uvedl.

Předseda polské PiS je považován za vůdce vládnoucí pravice a otázky ohledně Německa nebo Evropské unie řeší na svých vystoupeních velmi často. Jeho rétorika se bude stupňovat i díky blížícím se parlamentním volbám, které se v Polsku konají v příštím roce, informuje polský server Polskieradio24.

Podle opozice je tato protiněmecká a protievropská rétorika součástí předvolební kampaně. Polské úřady vyvinuli v poslední době zvýšený diplomatický tlak se snahou vymoci si na Německu poválečné reparace.

Podle Varšavy jsou škody způsobené řáděním nacistů vyčíslené na 32 biliónů korun. Německá strana ovšem bere otázku poválečných reparací za uzavřenou.

Polský deník Tulegnica dodává, že napětí mezi oběma stranami bylo zřetelné i ve chvíli, kdy Německo nabídlo Polsku umístění protivzdušného systému obrany Patriot. Polská vláda tuto nabídku smetla ze stolu s dovětkem, ať si Německo umístí tyto systémy přímo na území Ukrajiny.

Zdroj: Polskieradio24, Tulegnica, redakce