Podle bývalého francouzského prezidenta Putin není blázen, ale radikálně racionální vůdce

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin není šílenec, je to prostě „radikálně racionální“ vůdce. Tento názor vyjádřil bývalý francouzský prezident Francois Hollande v rozhovoru pro americký deník Politico.

„On je radikálně racionální člověk nebo racionálně radikální člověk, ať už ho nazvete jakkoli. Má své vlastní argumenty a v jejich rámci je připraven použít sílu. Je schopen pochopit pouze sílu, kterou proti němu můžeme nasadit,“ řekl Hollande.

Podle bývalého francouzského prezidenta vychází pán Kremlu z přesvědčení, že Západ časem přestane podporovat Ukrajinu a přistoupí na mírové dohody výhodné pro Moskvu.

Hollande očekává, že Putin se bude snažit upevnit své vojenské zisky na Ukrajině a pokusí se konflikt stabilizovat v naději, že veřejné mínění na Západě nebude chtít novou eskalaci. V této situaci se Kreml pokusí zahájit mírové rozhovory.

Hollande byl prezidentem Francie v letech 2012 až 2017. Byl jedním z nejneoblíbenějších prezidentů poslední doby. Ukrajinci si ho pamatují především jako jednoho z iniciátorů a hlavních účastníků prvního složení Normandské čtyřky, vyjednávacího formátu pro urovnání války v Donbasu, uvedl ukrajinský deník LB.

Později Hollande připomněl, že Putin se vždy snažil vyjednavače vyvést z emocionální rovnováhy.

Hollande v minulosti také vyjádřil názor, že Putinovým hlavním cílem v určitém okamžiku bylo přeměnit všechny vedené války na zamrzlé konflikty.

Zdroj: Politico, LB