Podle analýzy na Ukrajině zahynulo nejméně 47 000 ruských vojáků. V Rusku nejsou známy počty obětí z jiných válek, ani z Druhé světové
Ruské nezávislé médium Mediazona ve spolupráci s dalším nezávislým zpravodajským serverem Meduzou a Dmitrijem Kobakem, odborníkem na problematiku nadměrné úmrtnosti, profesorem na univerzitě v Tübingenu, vyvinuli metodu odhadu ruských válečných ztrát, která se opírá výhradně o veřejně přístupné záznamy z Národního registru pozůstalých a údaje Federální služby státní statistiky (Rosstat). Podle analýzy na Ukrajině zahynulo nejméně 47 000 ruských vojáků, píše Meduza.
Nikdo, kromě těch, kteří jsou u moci, nemá přesné údaje o ztrátách ruské armády během invaze na Ukrajinu. Vzhledem ke zkušenostem, jak se Vladimir Putin vyhýbá jakýmkoliv důležitým otázkám, je nepravděpodobné, že by Kreml tyto informace v dohledné době zveřejnil.
Ruský stát vyvolal agresivní válku a nyní před vlastními občany tají její rostoucí náklady. Údaje o vojenských obětech jsou utajovány a ti, kdo se odváží informovat o počtu padlých vojáků, jsou stíháni za šíření „falešných zpráv“ o armádě, píše web Mediazona.
Počet obětí podle ruské vlády
Naposledy ruské ministerstvo obrany zveřejnilo nějaké údaje o ztrátách v září 2022, kdy Sergej Šojgu oznámil, že v boji zahynulo celkem 5 937 vojáků. Tento údaj je v přímém rozporu se skutečností, protože v té době již seznam jmen, sestavený na základě veřejně dostupných údajů, oficiální počet překonal.
V každém vojenském konfliktu má každá strana tendenci zveličovat ztráty nepřítele a zároveň bagatelizovat své vlastní. Přijímat odhady obětí ruské armády, jak je nabízejí ukrajinští představitelé a západní média s odvoláním na zpravodajské zdroje, se proto jeví jako problematické vzhledem k přirozené náročnosti ověřování.
Výsledky analýzy jsou úplně jiné než od ruské vlády
Podle analýzy zemřelo do konce května 2023 ve válce zhruba 47 000 ruských mužů mladších 50 let. S 95% pravděpodobností se skutečný počet obětí pohybuje mezi 40 000 a 55 000. Tento odhad nezohledňuje ztráty Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Toto číslo nezahrnuje počet vážně zraněných vojáků, kteří se již nevrátili do vojenské služby, to se odhaduje na 125 000.
Na zjišťování počtu padlých ruských vojáků na Ukrajině se podílelo i BBC
Z celkového množství padlých ruských vojáků BBC identifikovalo více než 25 000 (do konce roku 2022), je to jen část z celkových ztrát Ruska. Fotografie a příběhy některých vojáků i zveřejnila. Sčítání poskytuje důkazy o dopadu války na ruské síly. Zároveň však poskytlo odpovědi truchlícím rodinám. Někteří příbuzní ani nevěděli, co se stalo s jejich blízkými, dokud je BBC nevypátrala.
Toto sčítání začalo, protože ruští zaměstnanci BBC věděli, že jinak by nikdy nemusel existovat důvěryhodný záznam o úmrtích. Roky poté, co skončily afghánské a čečenské války, se veteráni a příbuzní stále snaží získat přesné veřejné záznamy o mrtvých. Dokonce i počet obětí druhé světové války není znám.
Ve spolupráci s Mediazonou a občany ruské veřejnosti, kteří posílali tipy, shromažďovala a ověřovala BBC úmrtí zmíněná místními úředníky, v mediálních zprávách nebo od příbuzných na sociálních médiích. Monitorovali válečné památníky po celé zemi, hledali nová jména a dobrovolníci fotografovali nové hroby, přičemž ke každé potvrzené smrti přikládali jméno a identitu.
V průběhu sčítání bylo odkryto sedm nových hřbitovů pro mrtvé bojovníky naverbované k Wagnerovým jednotkám, šest v Rusku a jeden v Luhanské oblasti na východní Ukrajině.
BBC kontaktovala ruskou vládu s žádostí o komentář, ale ta neodpověděla.
Počet mrtvých ruských vojáků se bude zvyšovat
Pokud se Ukrajině podaří prolomit ruská opevnění v rámci dlouho plánované protiofenzívy, mohou vyčerpané a nezkušené jednotky utrpět „značný kolaps“. Ať už se však stane cokoliv, doktor Watling ruský expert na pozemní válku tvrdí, že Rusku pravděpodobně nedojdou lidské síly. Odvolává se na ruského ministra obrany Sergeje Šojgua ohledně mobilizace civilních obyvatel země. Když říká: „Mám 25 milionů rezerv.“ Nežertuje. Svůj záměr myslí zcela vážně.
Zdroje: Meduza, Mediazona, YouTube, BBC