Podezřelá smrt: Ministr zahraničí Běloruska spáchal sebevraždu krátce po setkání s představiteli Putina

Přidat na Seznam.cz

Prozápadní ministr zahraničí Běloruska zemřel jen několik dní po návratu ze setkání s prezidenty ruského diktátora Vladimira Putina, uvádí server New York Post. Tehdejší verzí událostí bylo, že ho zabil infarkt. Nyní se však objevují svědectví, že vysoce postavený politik a přívrženec běloruského diktátora Lukašenka spáchal sebevraždu.

Dlouholetý ministr zahraničí Vladimir Makej, kterému bylo 64 let, 26. listopadu náhle zemřel na infarkt. To byla verze, která se rozšířila mediálním prostorem.

Podle nezávislého běloruského média Naša Niva, která se odvolává na čtyři nesouvisející zdroje, si však liberálně orientovaný a Západu nakloněný Makej spáchal sebevraždu čtyři dny po summitu v Arménii, kde se setkal s představiteli Vladimira Putina.

Možné příčiny

„Jeho přátelé říkají, že byl bolestně rozrušen zhroucením jeho plánů,“ uvedla Naša Niva s tím, že blízcí zesnulého ministra nevěří, že byl zavražděn. Podezřelá smrt nahrála běloruskému diktátorovi Alexandru Lukašenkovi, který chtěl Makeje nahradit. Tehdejší ministr zahraničí byl nejvyšším běloruským diplomatem od roku 2012 a jeho cílem bylo posílit vztahy se Západem. Nebylo jasné, zda to bylo na příkaz Moskvy.

„Pochopil, že se blíží jeho konec na takto vysoké politické pozici. Po tom, co zažil výšiny vrcholné politiky, se už nikde jinde neviděl,“ uvádí další nejmenovaný zdroj. Ti, kdo ministra znali, médiu Naša Niva sdělili, že se Makej stále více cítil nepotřebný.

Jak se Rusko chová k vlastním spojencům

Zpráva o Makejově sebevraždě přichází v souvislosti s uniklým ruským dokumentem, podle kterého Rusko plánuje do roku 2030 ovládnout Bělorusko, svého věrného spojence. Dokument zveřejnil v pondělí server Yahoo News.

Zdroje: New York Post, Naša Niva, Yahoo News