Počet mrtvých ruských vojáků ve válce přesáhl 50 000

Přidat na Seznam.cz

Počet mrtvých ruských vojáků se ve druhém roce války na Ukrajině zvýšil o čtvrtinu a podle zpráv překročil hranici 50 000 mrtvých.

Více než 27 300 ruských vojáků zemřelo ve druhém roce konfliktu. Ruská taktika byla přirovnávána k „mlýnku na maso“ pro její bezohlednost k životům svých vojáků, když nařizuje vlnu za vlnou postupovat vpřed, k odhalení a vyčerpání ukrajinských jednotek.

Ruská BBC, nezávislá mediální skupina Mediazona a dobrovolníci počítají mrtvé od začátku invaze v únoru 2022. Po prozkoumání otevřených zdrojů informací z oficiálních zpráv, sociálních médií a novin zaznamenali nárůst o téměř 25 %, a to i s uvedením jmen na nových hrobech na 70 ruských hřbitovech. Letecké snímky ukázaly, že hřbitovy byly rozšířeny, aby se uvolnilo místo pro vojáky zabité při tom, co Institut pro studium války popsal jako „neúčinné frontální útoky ve stylu lidské vlny“ v bojích o ukrajinská města Vuhledar, Bachmut a Avdijivka.

Analýza nezahrnuje úmrtí Kremlem kontrolovaných milicí v Ruskem okupovaném Doněcku a Luhansku na východě Ukrajiny. Ruská BBC odhaduje, že nejméně dva z pěti mrtvých ruských vojáků nebyli před válkou v armádě. Na místo zraněných nebo mrtvých profesionálních vojáků byli najímáni dobrovolníci, civilisté a zajatci.

Volodymyr Zelenskyj v únoru uvedl, že bylo zabito 31 000 ukrajinských vojáků, i když jiné odhady hovoří o vyšších ztrátách.
Prezident Zelenskyj z útoku obvinil Rusko, ale zároveň uvedl, že Západ by měl více pomáhat při obraně ukrajinského nebe. „K tomu by nedošlo, kdyby Ukrajina dostala dostatečné vybavení protivzdušné obrany a kdyby odhodlání světa postavit se ruskému teroru bylo dostatečné,“ dodal.

Zdroj: BBC Rusko, Telegraph