Pobouření v Británii: Západ vyprovokoval ruskou válku proti Ukrajině, tvrdí britský euroskeptik

Přidat na Seznam.cz

Přední britský euroskeptik, šéf strany Reforma Spojeného království v rozhovoru pro BBC řekl, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu rozšířením Evropské unie a NATO na východ.

Nigel Farage v rozhovoru zpochybnil svá prohlášení z roku 2014, když označil ruského vůdce Vladimira Putina za světového vůdce, kterého nejvíce obdivoval. ,,Řekl jsem, že ho nemám rád jako člověka, ale obdivuji ho jako politickou osobnost, protože se mu podařilo převzít kontrolu nad vládou v Rusku,“ vysvětlil Farage.

Již od 90. let prý tvrdil, že neustálá expanze vojenské aliance NATO-EU na východ dává ruskému lídrovi záminku k tomu, aby ruský lid řekl, že po nás znovu půjde a začne válku. ,,My jsme tuto válku vyprovokovali. I když je to samozřejmě Putinova chyba,“ dodal britský politik.

Reakce na slova britského euroskeptika

Podle deníku Evropska Pravda na tato slova reagoval britský ministr vnitra s tím, že Farage opakuje Putinovu ohavnou výmluvu pro brutální invazi na Ukrajinu. Bývalý generální tajemník NATO George Robertson nařkl Farage z „opakování kremelské linie“ a vymýšlení nových ospravedlnění pro brutální, nevyprovokaný útok“.

Sám Farage na svém Twitteru po odvysílání rozhovoru na sociálních sítích zveřejnil, že je jako jedna z mála osobností konzistentní a upřímný, co se týče války s Ruskem. Připojil také projev z roku 2014, kde vyzval Západ, aby přestal hrát válečné hry s Putinem.

Britský premiér Rishi Sunak již začátkem tohoto roku řekl, že je směšné obviňovat Západ z války, píše deník The Guardian. Stínový britský ministr obrany John Healey označil Frageovy komentáře jako „hanebné“. Tím prý „ukázal, že by raději lízal botu Vladimiru Putinovi, než aby se postavil za ukrajinský lid“. To jej činí nezpůsobilým pro jakoukoli funkci v Británii, natož pro vedení seriózní strany v parlamentu.

Zdroj: BBC, Evropska Pravda, The Guardian