Platy poslanců letí nahoru. Od ledna si polepší o 11 600 korun

Přidat na Seznam.cz

Ústavní činitelé si od ledna výrazně polepší. Jedná se o první takové zvýšení odměn po dvouletém zmražení. Koaliční politici jsou dále pro automatickou valorizaci, opozice je proti a navýšení mezd podle jejich tvrzení přichází v nevhodnou dobu.

Podle premiéra Petra Fialy by o platech poslanců neměli rozhodovat samotní zákonodárci, tak jako v soukromém sektoru si platy neurčují zaměstnanci. „Já, když jsem přišel do politiky, tak jsem myslel, že jsme toho už dosáhli, ale ukazuje se, že ne,“ dodal premiér v Událostech České televize.

Podle opozice by bylo lepší, aby platy ústavních činitelů nerostly. Ideální by bylo zmražení valorizace na celé volební období, s čímž nesouhlasí vládní strany. Ty ovšem neodmítají diskuzi k úpravě vzorce, podle kterého se aktuálně postupuje.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO, Alena Schillerová považuje nárůst platů jako nepřijatelný, když podle ní více jak 70 % občanů v České republice se ocitá na hranici chudoby. Podle ní je to jasný signál lidem, že někdo se může mít pořád lépe.

„Já si nemyslím, že kopírování nárůstu platů v celé společnosti dva roky zpátky je něco nemravného,“ oponuje předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

K růstu platů se vyjádřil také předseda SPD, Tomio Okamura: „Pakliže vláda Petra Fialy nebude chtít zamrazit platy politiků, tak hnutí SPD opět opakovaně podá vlastní návrh na zamrazení platů politiků na celé volební období.“

Soudci, kterých se nárůst mezd také dotýká podotýkají, že zmrazení platů je nezákonné, na což upozornil také ministr pro legislativu, Michal Šalomoun (Piráti). „Tím, že návrh zasahuje do platové základny soudců, dostává se do rozporu s ústavním pořádkem České republiky, jak vyplývá z bohaté judikatury Ústavního soudu.“

Zvýšení platu například u řadového poslance nebo senátora znamená navíc 11 600 korun, plat by tedy činil přes 102 tisíc. Ministři by pak měli měsíčně dostávat 195 300 korun. Prezident by si měl přilepšit o více než 38 tisíc korun za měsíc.

Zdroj: Události ČT, redakce