Plat ukrajinského vojáka není špatný. Platby ovšem chodí pozdě nebo se stávají obětí rozsáhlé korupce

Přidat na Seznam.cz

Základní plat ukrajinského vojáka činí v přepočtu 61 tisíc korun. Pro většinu z nich, na ukrajinské poměry, se jedná o velmi vysoký plat, který je ovšem vykoupen nejen rizikem vážného zranění nebo smrtí, ale také velkou mírou korupce. Ta je na Ukrajině považována za jednu z nejhorších.

O motivaci ukrajinských vojáků ovšem nerozhodují tolik peníze, ale hlavně ideologické otázky, když většina jde do války z přesvědčení, že je to boj o všechno, o samotnou existenci jejich vlasti. Podle statistiky je každý sedmý voják zraněn nebo usmrcen. Tak vysoká pravděpodobnost je neúměrná k poskytovanému platu, píše bývalý válečný zpravodaj Marcin Ogdowski na polském webu Bezkamuflazu.pl.

Platové poměry se v ukrajinské armádě od začátku války významně navýšily. Dříve skromný plat byl náležitě navýšen po dobu trvání válečného konfliktu trojnásobně. Na výši platu má vliv také to, zda je voják nasazen přímo v bojových operacích nebo pracuje v zázemí. Konkrétní výpočet je prováděn každý den, kdy je vojákům spočítána přesná doba na bojišti. Tím tak dochází k rotaci jednotek, kterým se díky tomu dostává potřebný odpočinek. Reálně si tak průměrný ukrajinský vojín přijde na 52 tisíc korun.

Hlavní problém při vyplácení je zpožďování plateb, kdy na své peníze vojáci musejí čekat třeba i tři měsíce. Rozpočet armády je z větší části odkázán na zahraniční pomoc, která není pravidelná. Větší problém je ovšem míra korupce. Ta je na Ukrajině obecně velkým problémem. Peníze vojáci dostávají od svých velitelů a ti, pokud jim zapřou přiznané prémie, mohou nakládat s penězi dle své libosti. Dle výpovědi některých vojáků to není úplně běžné, ale k těmto situacím dochází.

Podpora rodinám padlých vojáků

V případě úmrtí vojáka náleží rodině odškodnění. Jeho maximální výše je stanovena na 15 miliónů ukrajinských hřiven (v přepočtu 9,5 miliónů korun). Výše odškodnění je posuzováno vždy individuálně s přihlédnutím na finanční situaci rodiny a bojovým úspěchům padlého vojáka. Celá procedura trvá několik měsíců. Na vině je špatná efektivita místní samosprávy a nedostatek finančních prostředků.

Podle dostupných informací činí válečné výdaje Ukrajiny 60% výdajů z celkového státního rozpočtu. Jedná se o zhruba 120 miliard UAH měsíčně (cca 74 miliard korun). Výsledkem je inflace, která přesahuje 20%. To je krvavá cena, kterou Ukrajina platí za obranu své vlasti, za kterou už padly tisíce vojáků. Oficiální údaje jsou ovšem přísně utajovány. Podle Pentagonu si válka vyžádala již přes sto tisíc mrtvých a raněných, píše ve své zprávě týdeník Echo24.

Zdroj: bezkamuflazu.pl, Echo24