Plánovaná vražda Kremlu. Ze smrti bývalého šéfa Wagnerovy skupiny Prigožina podezříván tajemník ruské Bezpečnostní rady Patrušev

Přidat na Seznam.cz

Objevily se další skutečnosti ohledně smrti bývalého vůdce Wagnerovy žoldácké skupiny. Jeho smrt by mohla být plánovanou vraždou v Kremlu a na jeho organizaci se nejspíš podílel tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace Nikolaj Patrušev, uvádí deník WSJ.

První varování před rostoucím vlivem šéfa žoldácké skupiny Prigožina obdržel ruský prezident Putin od Patruševa již v létě 2022. Putin však tato varování ignoroval, protože Wagnerova skupina hrála podstatnou roli ve válce proti Ukrajině.

Podle informací bývalého ruského zpravodajského důstojníka se vše změnilo v říjnu 2022, kdy si Prigožin Putinovi telefonicky stěžoval na nedostatek nábojů. Hovoru byl přítomný i sám Patrušev, který přesvědčil ruského vůdce, že je Prigožin příliš nebezpečný a přestává respektovat autoritu. Tajemníkovi Rady bezpečnosti se nakonec povedlo Putina přesvědčit, o čemž svědčí fakt, že již v prosinci ignoroval Prigožinova veřejná prohlášení.

Když došlo k vyvolání nepokojů šéfem wagnerovců, vzal Nikolaj Patrušev situaci do svých rukou. Zavolal na pomoc prostředníky – Alexandra Lukašenka a kazašského prezidenta Tokajeva, který byl pojistkou pro případ nejhoršího scénáře, pokud by ruská armáda nebyla schopná povstání zastavit. Tokajev nakonec síly poslat odmítl.

Bývalý ruský důstojník uvedl, že Patrušev nařídil začátkem srpna 2023 přípravy na operaci k eliminaci Prigožina. Putin prý nebyl proti. Při kontrole Prigožinova letadla na moskevském letišti byla pod křídlem letadla nalezena malá bomba, která byla příčinou nehody. Kreml však uvádí, že příčinou pádu letadla byl výbuch granátu. Potvrdily to i úlomky ručních granátů nalezených v tělech obětí nehody, jak tvrdil Putin v říjnu. 

Ikonický vůdce

Kreml je podezříván ze smrti vůdce Wagnerovy skupiny již od začátku. Rusko toto tvrzení však vždy vehementně popíralo, informoval deník RBC-Ukrajina. Po smrtelné nehodě jeho letadla došlo k několika konspiračním teoriím o tom, že Prigožin stále žije. To jen vypovídá o tom, jak velké jméno šéf žoldácké skupiny v Rusku měl a pro kolik následovníků se stal ikonickým hrdinou.

Zdroj: RBC-Ukrajina, Al-Jazeera