Pilot stíhačky MiG-29 sestřelil dva drony v jedné bojové misi a sdělil své pocity

Přidat na Seznam.cz

Sestřelování malých a nízkorychlostních ruských útočných dronů není pro bojové letectvo snadné, ale ukrajinští piloti jsou dobře vycvičeni a cvičí se v účinném boji s bezpilotními letouny šáhid.

Ukrajinský pilot z 204. brigády taktického letectva v Sevastopolu, který během jedné bojové mise sestřelil dva bezpilotní letouny šáhid, řekl své pocity z mise.

„Měl jsem pocit jistoty. Vzlétl jsem z jednoho z operačních letišť. Před letem jsem letoun pozdravil, jako bych mu telepaticky sdělil, že máme sestřelit šáhid,“ říká pilot Pavlo. Poté, co zničil jeden útočný dron, dostal úkol zničit další cíl, píše deník Ukrajinska Pravda. „V myšlenkách jsem se pak znovu obrátil na letadlo: „Musíme to udělat, ty a já – sestřelit toho druhého,“ směje se Pavlo. „A podařilo se nám to. Noc byla pro mě bezesná, ale produktivní, a skončila klidným ránem pro Ukrajince, kteří byli cílem těchto dvou nepřátelských dronů.“

„Sestřelování malých a nízkorychlostních útočných dronů není tak snadné, jak se zdá. Musíte vše pečlivě propočítat: rychlost letadla, své manévry na obloze. Ale jsme dobře připraveni, hodně jsme cvičili a stále cvičíme, abychom mohli účinně bojovat s útočnými drony šáhid. Samozřejmě máte radost, že se vám podařilo cíl zničit. Ale trvá to jen pár vteřin a pak se zase soustředíte na další letovou misi.“

Pilot dodal, že bojové osádky radiotechnických jednotek jim pomáhají odhalit cíle a personál naváděcích stanovišť letadel pomáhá pilotům se k nim přiblížit, píše portál NV. Jedná se o soudržnou práci velkého týmu.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, NV