Pfizer přiznal lež ohledně vakcín, nyní čelí vyšetřování

Přidat na Seznam.cz

Jeden z nevětších skandálů všech dob. Pfizer poprvé přiznal, že lhal, co se týká účinnosti vakcín. K šokujícímu doznání došlo na půdě Evropského parlamentu. Vlády celého světa tak uvěznily doma miliony lidí v době covid pandemie na základě lži.

Nedávno došlo k výměně názorů mezi Janine Small (prezidentka Pfizeru) a poslancem EU Robem Roosem při slyšení o vakcíně covid v Evropském parlamentu. Roos se bez obalu zeptal zda byla vakcína covid společnosti Pfizer testována na zastavení přenosu viru předtím, než se dostala na trh.
„Ne,“ odpověděla prezidentka Pfizeru s nervózním pousmáním. „Tyhle, ehm… víte, opravdu jsme se museli být rychlí, abychom pochopili, co se na trhu odehrává.“ dodala.

Evropský poslanec zůstal konsternován.

„Vláda používala silná slova, aby se lidé očkovali … a lidé bez očkování byli po celém světě diskriminováni. Ztratili práci, nemohli chodit ven, do restaurací, nikam… pokud neměli očkovací pas,“ říká Roos pro Fox News. „Vláda uvěznila lidi doma na základě předpokladu, že očkování zamezuje přenosu viru… to se potvrdilo jako lež,“ dodává poslanec s tím, že se jedná o největší skandál všech dob.

Šéf Pfizeru odmítá vypovídat

Úřad evropského veřejného žalobce 14. října potvrdil, že probíhá vyšetřování nákupů vakcín covid v EU, ale zatím neupřesnil, kdo je vyšetřován, a které zakázky EU na vakcíny jsou předmětem kontroly.

EPPO je nezávislý orgán EU odpovědný za vyšetřování a stíhání finančních trestných činů, včetně podvodů, praní špinavých peněz a korupce.

Jak ale uvádí deník Politico, jeho zdroje upozornily na jednu konkrétní zakázku, která zahrnovala kontakty na vysoké úrovni mezi vedením společnosti Pfizer a předsedkyní Evropské komise von der Leyenovou. Na vysoké úrovni je o zakázku za několik miliard eur.

Zdroj: Politico, Rob Roos, redakce