Petra Pavla a Zuzanu Čaputovou nezajímají obyčejní Češi a Slováci, pustil se do nich Robert Fico

Přidat na Seznam.cz

Slovenský expremiér Robert Fico nešetřil ostrou kritikou na adresu Petra Pavla a Zuzany Čaputové. Ti se tento týden setkali v Bratislavě.

„Dnes jste v Bratislavě řešili vše, od Kyjeva až po Tepláreň, ale zapomněli jste na každodenní život Slováka a Čecha,“ napsal Fico na svém Facebooku k videu ze setkání k oslavám Mezinárodního dne žen v Trnavě.

Před setkáním se ujal slova a začal rozebírat témata mítinku mezi Čaputovou a Pavlem. Hovořili o Ukrajině a o tom, že by se mělo Kyjevu i nadále pomáhat. „Znáte náš názor. Pokud jde o vojenskou pomoc, odmítáme posílat zbraně na Ukrajinu,“ řekl předseda strany Směr – sociální demokracie a dodal, že posílání zbraní jen prodlužuje utrpení a nevede k ukončení konfliktu, píše deník Echo24.cz.

V4 a gaybar

Dále Ficovi vadilo, že Pavel znevážil důležitost visegrádské čtyřky. Podle českého prezidenta je V4 spíše konzultační fórum, kterému chybí nějaká ambice detailní koordinace zahraniční či bezpečnostní politiky. Podle Fica to byla právě V4, kdo zabránil přílivu migrantů na území Česka a Slovenska.

Pavel také navštívil bratislavský gaybar Tepláreň. Útočník tam minulý rok střelnou zbraní zabil dva lidi. Český prezident na místo tragédie položil květiny. Fico připomněl, že jeho politická strana se bude v těchto otázkách jednoznačně chovat podle slovenské Ústavy. Ta říká, že manželství je svazek muže a ženy.

Nezáleží jim na obyčejných lidech vlastní země

Podle Fica mají obě země problémy, které jejich prezidenti odmítají řešit, ignorují je. Mluvil o shromáždění proti chudobě v Česku a o snižování životní úrovně na Slovensku. Čaputovou vyzval, aby začala reprezentovat občany Slovenské republiky a ne Západ. „Nikde není Slovák, Slovenka, občan Slovenské republiky, nikde není Čech, občan České republiky,“ prohlásil Fico a vyčetl oběma lídrům, že se nestarají o občany svých zemí, ale že spíše hájí zájmy cizích zemí a Západu.

Fico je toho názoru, že by jiné státy neměly určovat Česku a Slovensku, jak by se měly chovat, prohlásil v záběrech z mítinku, které na Twitteru sdílel Jiří Kožený.

Zdroje: Robert Fico, Echo24.cz, Jiří Kožený