Petr Pavel nechce být na známkách ani na portrétech ve školách. Lidé se ale těšili

Přidat na Seznam.cz

Bude nově zvolený prezident Petr Pavel jako jediný bez svého portrétu na známce? Jak sám prohlásil, chce úřad více „zcivilnit“, a proto nepovažuje za nutné, aby byl na známkách nebo portrétech ve školách. Změní svůj postoj po tom, co řada lidí na sociálních sítích zklamaně prosí, aby tak nedělal?

Hlava státu prohlásila v rozhovoru pro Radiožurnál, že nechce být na známkách ani portrétech ve školách: “ …a proto si myslím, že to není vůbec nezbytně nutné (portréty ve školách a na známkách) a dokonce bych byl i pro to, aby tomu tak nebylo,“ uvedl a dále Petr Pavel dodal: „Mně se mnohem více na známkách líbí motivy našich hradů, zámků, případně přírodních krás, než jednotlivých politiků. Myslím si, že by to tak mohlo zůstat.“

Vydání známky s portrétem prezidenta je zvyklost, ne povinnost

Údajně prý zatím ještě netuší, jestli to je povinnost, která je daná zákonem nebo jen zvyklostí. Ale v rámci snahy o větší civilnost úřadu hlavy státu by se chtěl více přiblížit lidem a nebýt na piedestalu a do oficiálního portrétování se mu tedy příliš nechce. Případné vydání známky s portrétem podléhá souhlasu portrétované osoby. Pokud řekne ne, známka nebude.

To vzbudilo rozruch mezi veřejností na sociálních sítích, protože se nedá popřít, že nový prezident vypadá velmi reprezentativně, zejména oproti jeho předchůdci Miloši Zemanovi a lidé se na nové známky těšili. Ostatně to už komentoval dříve politolog Jan Kubáček v pořadu 360°.

„To je souboj poštovní známky, protože Petr Pavel je velmi reprezentativní, i když mlčí a vypadá velmi důstojně, a kombajnu Andreje Babiše, který má tendenci stáhnout pod sebe vše a funguje jako vysavač,“ reagoval na jednu z předvolebních debat politolog.

Byť někteří oceňují, že nový prezident usiluje o stažení nádechu monarchie a příklon k civilnějšímu pojetí úřadu, velká část veřejnosti známky chce. Prosí Petra Pavla na Twitteru, aby si to ještě rozmyslel.

„Doufám, že s vámi se zase vrátí prezidentský obličej na známky. Už mě neba volizovat Fifinku a kytky..“ píše jeden z profilů. Jiný komentář symbolicky vyjadřuje celkovou náladu, kdy se lidé na známky s novým prezidentem těšili: „Poslala jsem foto kamarádce….šly bychom šly s generálem rády na pivo. Ale jestli to nevyjde tak alespoň budeme radostně olizovat prezidentské známky.

Zdroj: redakce, Twitter, Radiožurnál,