Petr Pavel je poslední nadějí Tomia Okamury: Šéf SPD vyzval prezidenta k tomu, aby vetoval snížení penzí

Přidat na Seznam.cz

Dlouhé dny se poslanci dohadovali o tom, zda sníží zvyšování penzí. Členové ANO a SPD se stavěli zásadně proti, Andrej Babiš a Tomio Okamura hovořili dlouhé hodiny, k ničemu to však nebylo, opozice svůj boj prohrála a snížení valorizace bylo schváleno, informoval server iDnes.cz.

Návrh putoval do Senátu, kde by ho senátoři nemuseli uznat. Poslední nadějí Okamurovy snahy zabránit snížení penzí je prezident Petr Pavel, který může celý návrh vetovat. To znamená, že prezident by mohl návrh zákona schválený parlamentem vrátit zpět k novému projednání.

Je to jedna z absolutních pravomocí českého prezidenta a je zakotvena v článku 50 Ústavy ČR.

Okamurova výzva

„Jsem zvědavý, co udělá prezident Petr Pavel,“ prohlásil Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně a video ze svého projevu sdílel na svém Twitteru. „Protože ten je podpořen Fialovou vládní pětikoalicí. Ten, doufám, a já ho k tomu vyzývám, aby tento váš návrh zákona odmítl. Aby ho zamítl. Aby ho vetoval!“ dodal šéf SPD.

Podle Okamury to bude rozhodnutí, které odhalí, na jaké straně stojí prezident Petr Pavel. „Jestli stojí na 3,5 milionů českých příjemců důchodů, nebo stojí na straně okradení 3,5 milionů českých příjemců důchodů,“ nebral si šéf SPD servítky a přirovnal vládu Petra Fialy ke zlodějům, kteří chtějí okrást české důchodce.

Tajná zbraň šéfa SPD

Prezidentské veto samo o sobě nemusí znamenat, že zákon nikdy nevzejde v platnost. Je to pouze pokyn k tomu, aby si poslanci zákon ještě jednou promysleli a prodiskutovali. Podle oficiálního webu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky může prezident vetovat zákon do 15 dnů ode dne, kdy zákon obdržel.

Vrácený zákon se musí ve Sněmovně projednat na nejbližší schůzi a jestli nadpoloviční většina všech poslanců znovu tento zákon podpoří, tak bude zákon vyhlášen. Tomio Okamura však našel způsob, jak veto využít tak, aby zákon nebyl vyhlášen.

Fialův muž

„V případě, že by to vetoval, tak to vy nestihnete přijmout, protože vás tlačí čas,“ vysvětloval ve Sněmovně šéf SPD. „Nepodaří se vám to včas dát do sbírky zákonů a samozřejmě by to spadlo pod stůl. Prezident Petr Pavel to má v rukou,“ dodal Okamura. Podle šéfa SPD by Petr Pavel podpořil boj SPD za 3,5 milionů důchodců a důchodci by dostali více peněz.

„Mám ale neblahé tušení, že prezident Petr Pavel půjde na ruku Fialově vládě a podpoří okradení 3,5 milionů důchodců,“ dodal poslanec a ještě jednou vyzval prezidenta České republiky, aby zákon vetoval. Pokračuje tak ve své ostré populistické rétorice, kdy koaliční politiky označuje za zloděje a nepřátele důchodců ve snaze získat více politické moci.

Zdroje: iDnes.cz, Tomio Okamura, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky