Petr Pavel: Česká republika pomáhala Ukrajině, jak jen mohla. Na další dodávky zbraní už ale nemá kapacity

Přidat na Seznam.cz

Český prezident Petr Pavel prohlásil, že Ukrajina by měla do budoucna počítat se snížením podpory Západu, uvádí deník Ukrainska Pravda. Podle prezidenta bude tento válečný rok pro celý konflikt klíčový.

Míru své podpory snižuje i Česko. „Česká republika pomáhala Ukrajině s dodávkami zbraní, jak jen mohla, ale už na to nemá kapacity,“ řekl český prezident v rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung.

Naznačil také to, že i když mnoho západních zemí pomáhá Ukrajině, tak tato pomoc není zadarmo. Země, jako Česká republika, Německo i USA posílají na Ukrajinu zbraně i humanitární pomoc, to vše si však účtuje miliardy z rozpočtů těchto zemí. A rozpočty nejsou bezedné, naznačil český prezident a varoval Ukrajince, že únava z války je reálný fenomén a že se bude podpora západních zemí časem snižovat.

USA určí trend pomoci Ukrajině

Zmínil také prezidentské volby v USA v roce 2024. Pavel očekává, že americké prezidentské klání bude zaměřeno především na domácí politiku. A v USA, stejně jako v mnoha jiných zemích, se najdou i tací, kteří nesouhlasí s mírou podpory, která se Ukrajině dostává.

A pokud se sníží podpora USA, tak se sníží i podpora řady evropských zemí. „Ukrajina by s tím měla počítat,“ dodal Pavel a poznamenal, že právě kvůli tomu Ukrajina pravděpodobně nebude schopna v roce 2024 zahájit žádné velké a složité vojenské operace. Proto je podle českého prezidenta a bývalého generála tento válečný rok klíčový.

Zdroje: Ukrainska Pravda, Süddeutsche Zeitung, redakce