Petr Fiala se pochlubil nízkou inflací. „Nedělejte z nás blbce,“ setřel ho Miroslav Kalousek

Přidat na Seznam.cz

Premiér Petr Fiala se na svém Twitteru podělil o údajný úspěch jeho vlády. Inflace je prý od loňského dubna nejnižší a i nadále klesá. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek však úplně nesouhlasí, že by šlo o nějaký úspěch.

„Je vidět, že se náš přístup vyplácí,“ napsal premiér Fiala a dodal, že se jeho vládě podařilo zkrotit ceny energií i pohonných hmot. Zároveň slíbil, že to stejné se podaří také s cenami potravin a inflací.

„Musíme být trpěliví a nedělat neuvážená rozhodnutí. Zvládneme to!“ dodal premiér optimisticky a sdílel pozitivní statistiku – růst cen se údajně zastavil a meziměsíční inflace činí 0,1 %.

Není to tak růžové

Fialův příspěvek však podráždil ekonoma a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. „Ne, prosím, ne… Máme vás rádi, ale nedělejte z nás blbce,“ pustil se do premiéra a napsal, že Fiala nemůže inflaci ve výši 15 % nabízet jako úspěch. Naznačil tak, že ano, sice jde o pokles, ale inflace je pořád vysoká.

„A už vůbec nemůžete tvrdit, že na relativním poklesu má zásluhu vláda,“ vmetl premiérovi do tváře a to by to nebyl Miroslav Kalousek, kdyby si ještě nerýpl do šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. „My nejsme voliči Bureše. My ještě dokážeme přemýšlet,“ dodal bývalý ministr financí. Zároveň tak naznačil, že si Fiala připisuje úspěch za něco, na co nemá právo.

Malá úleva a hra se slovíčky

Jeden z diskutéru začal Fialu bránit. „Nikde tam slovo vláda nevidím. Ani to, že to vláda zařídila,“ napsal zastánce koaliční vlády. „Když předseda vlády píše: Krotíme inflaci, tak podle vás mluví za koho? Za Spolek paní a dívek?“ oponoval Kalousek a přidal příspěvek poradkyně premiéra Heleny Horké.

Ta napsala, že březnová inflace činí 15 % a že sice jde o nejnižší číslo od loňského dubna, ale že to je jen malá a částečná úleva. „Inflace zpomaluje především vlivem vysoké srovnávací základny. Jádrová inflace a druhotný růst cen stále velmi živý,“ napsala. Její tvrzení je navíc v rozporu s tím, co Petr Fiala – ten stejný premiér, kterému dělá poradce – napsal na Twitteru, jak Kalousek podotknul.

Zdroje: Petr Fiala, Miroslav Kalousek, redakce