Pentagon oznámil nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši v přepočtu 52 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Ministr obrany USA Lloyd Austin oznámil 2. července, že Spojené státy se chystají poskytnout Ukrajině další vojenskou podporu v hodnotě 2,3 miliardy dolarů (52 miliard korun). Tento balíček bude zahrnovat protitankové zbraně, zachytávače a munici pro systémy Patriot a další protiletadlové obranné systémy, píše deník Ukrainska pravda.

Toto prohlášení padlo během setkání Austina s ukrajinským ministrem obrany Rustem Umierovem v Pentagonu. Austin zdůraznil, že tato pomoc bude obsahovat klíčové vybavení z amerických zásob, informuje portál Yahoo.

Oznámení přichází jako odpověď na naléhavou žádost Kyjeva o pomoc v boji proti ruským silám. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno upozornil na intenzivní ruské bombardování a vyzval západní spojence k uvolnění omezení na použití západních zbraní proti ruským vojenským cílům.

Tato nová pomoc navazuje na předchozí balíček v hodnotě 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun), který zahrnoval protiraketové střely pro systémy HAWK. USA od roku 2022 poskytly Ukrajině vojenskou pomoc přesahující 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun).

Spojené státy také daly prioritu dodávkám protiletadlových raket pro Ukrajinu, včetně raket pro systémy Patriot a NASAMS, před jinými žádajícími zeměmi.

Zdroj: Ukrainska pravda, Yahoo