Pentagon chce dodat na Ukrajinu speciální rakety s doletem 150 km

Přidat na Seznam.cz

Začátkem roku 2023 by mohl Pentagon dodat na Ukrajinu velmi přesné střely do systémů Himars. Společnost Boeing již ohlásila navýšení svých výrobních kapacit, aby uspokojila zvýšenou poptávku po přesných a účinných střelách s doletem až 150 km.

Díky těmto raketám by se zvýšil dostřel daleko za frontovou linii. Společnost Boeing střely upraví tak, aby je bylo možné použít na dostupných raketách a odpalovačích. Vojenské zásoby nejen USA, ale i Evropy se ztenčují, ale potřeby Ukrajiny na dodávky pokročilejších zbraní se zvyšují s tím, jak se konflikt protahuje.

Systém střel s označením GLSDB, kterou Boeing navrhuje, je jeden z mála konceptů, na kterém společnost pracuje. Navýšení výroby si vyžádaly požadavky Ukrajiny a východoevropských spojenců Ameriky.

Podle deníku Kyivindenpedent Evropské velitelství amerických sil dostalo návrh na zahájení zrychlené výroby raket v kombinaci s malými náložemi GBU-39. Ty jsou naváděny na cíl pomocí GPS a k jejich odpálení se používají systémy HIMARS. Tyto systémy ovšem mají omezený dostřel okolo 80 km.

Vedle požadavku na výrobu střel se zároveň zvýšila poptávka po systémech HIMARS, které se na Ukrajině velmi dobře uplatnily. Ukrajinské síly je používají převážně na likvidaci zásobovacích linií Ruské armády. Útoky jsou dále mířeny na velitelská stanoviště a osvědčily se také při útocích na jednotlivé tanky, upřesňuje server FrontNews.

Společnost Lockheed Martin, která je výrobcem těchto systému již navýšila poptávku pracovních míst, které zahrnují i požadavky na inženýrské posty.

Zdroj: Kyivindenpedent, Frontnews