Pentagon bude pokračovat v dodávkách zbraní na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Americký ministr obrany Lloyd Austin se v pondělí zavázal, že bude pokračovat dodávka amerických zbraní na Ukrajinu, protože Kyjev čelí jednomu z nejtěžších okamžiků v boji proti Rusku.

Austin a světoví představitelé obrany se v pondělí sešli, aby naplánovali další vojenskou pomoc Ukrajině, která se snaží zadržet ruskou ofenzivu a zároveň zahájit útok na Ruskem okupovaný Krym, píše deník The Kyiv Independent.

„Je před námi velká výzva“ řekl Austin a poznamenal, že ruský útok na Charkov ukázal proč je pomoc Ukrajině tak důležitá. Austin se médiím zmínil o dlouho projednávaném plánu pomoci ukrajinské letecké obraně, která pomáhá v boji proti ruským útokům, píše portál Yahoo.

„Budeme i nadále usilovat o to, aby Ukrajina vlastnila svůj letecký prostor a mohla bránit civilisty daleko od frontové linie,“ řekl po skončení jednání. Dodávka amerických zbraní na Ukrajinu se na dlouhé měsíce pozastavila díky blokaci financí ze strany Kongresu. Představitelé Pentagonu uvedli, že se zbraně začaly na Ukrajinu dodávat brzy poté, co bylo koncem dubna schváleno financování ze strany Ameriky.

Vstup vězňů do armády

Vladimir Putin v pátek během návštěvy Číny uvedl, že cílem ofenzívy Moskvy v Charkovské oblasti je vytvořit nárazovou zónu, ale není v plánu dobýt město.
Ukrajinské jednotky bojují o zastavení Ruska a zároveň zvyšují své ofenzivní útoky na Krymu.
Ve snaze zvýšit počty vojáků podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj dva zákony, které umožňují vstup vězňů do armády a pětinásobně zvyšují pokuty pro ty, kteří se vyhýbají odvodu. Kontroverzní mobilizační zákon vstupuje v platnost v sobotu.

Zdroj: Yahoo.com, The Kyiv Independent