„Pekelný pes“ běsní v Německu. Co si o nové variantě covidu-19 myslí Roman Prymula?

Přidat na Seznam.cz

V Německu se objevila nová subvarianta omikronu, přezdívají jí „pekelný pes“, uvedl německý server TheLocalDe. Zatím k žádné epidemii nedošlo, experti však varují před možností rychlého šíření nové varianty.

Institut Roberta Kocha odhaduje, že podíl infekcí způsobených těmito sub-variantami je stále nízký – podle zprávy institutu má „pekelný pes“ BQ.1 v současné době na svědomí přibližně dvě procenta všech případů onemocnění covidem. Sub-varianta BQ.1 pak může za necelá tři procenta.

„Podle našich výpočtů je v současné době podíl šest procent pro BQ.1 a sedm procent pro BQ.1.1,“ řekl Moritz Gerstung, uvedl německý server TheLocal.

Jak nebezpečné jsou nové varianty?

Zatím není jasné, jak nebezpečné jsou nové varianty z hlediska závažnosti příznaků. Tento kmen si však vypěstoval mechanismy, které jsou schopny lépe obcházet imunitní systém. To znamená, že pravděpodobně dojde k nárůstu počtu nakažených a to i mezi těmi, kteří již koronavirem onemocněli, sdělil server TheLocalDe.

Prymula rozptyluje obavy

„Situace v Česku je zajímavá. Ne všechny země si prošly klidným obdobím jako my, v posledních týdnech evidujeme jasný pokles. Aktuálně je hospitalizovaných pouze 750 pacientů Jsou to extrémně nízká čísla, na rozdíl od Německa, Francie či Itálie, kde si prošli poměrně vysokou vlnou,“ řekl Prymula serveru CNN Prima News.

Zdůraznil, že se situace v zahraničí zlepšila a skončila, i přes nárůst počtu nakažených. „Mezi Českem a těmito zeměmi je rozdíl v kompozicích viru, tedy variantami. U nás je hlavně omikron a hlavně varianty BA.4 a BA.5. V Německu však mají nové varianty, BQ.1 a BQ.1.1 a BF,“ uvedl.

BQ.1 dostala zvláštní název „pekelný pes“, což Prymula okomentoval.
„Říká se jí „pekelný pes“, je to vyloženě děsivé. Těžko ale říci proč. Všechny tři varianty jsou na bázi omikronu. Osobně si nemyslím, že by byl „pekelný pes“ dramaticky závažný, je podobný omikronovým variantám,“ uklidňoval Prymula.

Teplo vadí covidu

„Právě počasí zastřelo klasický průběh toho, co jsme mohli čekat. Nyní přichází ochlazení, dojde k nárůstu,“ varuje Prymula. Mluvil také o tom, kdo by si měl před nadcházející zimou aplikovat takzvaný „booster“.

„Rozdělil bych to podle věku. U lidí bez rizika je to na nich. Těm z rizikových skupin radím, aby si na booster došli. Proočkovanost v této kategorii pořád není dostatečná, nadále je zde obrovský počet těch, kteří čtvrtou dávku nemají. V celé společnosti jde asi o 85 %. Většina populace ji nemá,“ dodal.

Zdroje: Institut Roberta Kocha, CNN Prima News, TheLocalDe