Parlament EU přijal první zákon o umělé inteligenci na světě

Přidat na Seznam.cz

Podle parlamentu EU se jedná o první zákon o umělé inteligenci na světě. Podle něj v zákonu mají být systémy v budoucnu rozděleny do různých rizikových skupin.

Evropský parlament schválil přísnější pravidla pro umělou inteligenci v Evropské unii. Většina poslanců ve Štrasburku hlasovala pro zákon, píší deníky Süddeutsche Zeitung a Bild.

Čím vyšší jsou potenciální rizika aplikace, tím vyšší by měly být požadavky. Některé aplikace umělé inteligence, které porušují hodnoty EU, mají být zcela zakázány. Patří sem například vyhodnocování sociálního chování („social scoring“). To se v Číně používá ke klasifikaci občanů do kategorií chování. V EU by mělo být zakázáno také rozpoznávání emocí na pracovišti a ve vzdělávacích institucích.

Výjimky pro rozpoznávání obličeje

Rozpoznávání obličeje na veřejných místech – například prostřednictvím kamerového systému na veřejných místech, by rovněž nemělo být v zásadě povoleno. Existují však výjimky: Policie a další bezpečnostní orgány by měly mít možnost používat rozpoznávání obličeje na veřejných místech k trestnímu stíhání velmi specifických trestných činů, jako je obchodování s lidmi nebo terorismus.

Po schválení parlamentem mohou nařízení vstoupit v platnost. Vyjednavači Evropského parlamentu a zemí EU již dříve po dlouhých jednáních dosáhli v prosinci dohody o nařízení. Na začátku února návrh formálně schválili také zástupci členských států EU. Pro členské státy to nyní znamená, že budou muset zpočátku postupně vyřazovat zakázané systémy.
Po dvou letech by měly být všechny body zákona plně implementovány. Členské státy musí například rozhodnout o sankcích, pokud podniky nebudou nařízení dodržovat. Těmi by mohly být pokuty. Soukromé osoby, které zjistí porušení předpisů, si mohou stěžovat u vnitrostátních orgánů. Ty pak mohou zahájit kontrolní řízení a v případě potřeby uložit sankce.

Zdroj: Süddeutsche Zeitung, Bild