Panika v Kremlu: Nejvyšším ruským představitelům dělá vrásky zatykač na Putina. „Je to výzva ke svržení ruské vlády.“ řekl ruský poslanec

Přidat na Seznam.cz

Podle současných i bývalých ruských představitelů, kteří hovořili s deníkem The Moscow Times, Kreml v zákulisí panikaří kvůli rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu vydat zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko sice rozhodnutí formálně odsoudilo a bývalý prezident Dmitrij Medveděv dokonce pohrozil, že na sídlo Mezinárodního trestního soudu vypálí rakety, v zákulisí se však objevily obavy z možných politických důsledků.

„Je to v podstatě výzva ke svržení vlády v Rusku,“ řekl listu The Moscow Times jeden z poslanců vládní strany Jednotné Rusko. Podle sedmi ruských představitelů, kteří s deníkem hovořili pod podmínkou anonymity, se ruská elita obává zejména ohrožení politické stability v důsledku rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu.

Nouzový mítink

Několik dní po oznámení Mezinárodního trestního soudu se v Kremlu konala zvláštní schůzka, na které se projednávala ruská domácí a mezinárodní reakce, uvedl v rozhovoru pro deník jeden z pracovníků Kremlu a vysoký představitel vládnoucí strany Jednotné Rusko.

Přinejmenším oficiálně je přitom ruská reakce bojovná, její představitelé popírají legitimitu Mezinárodního trestního soudu a zároveň agresivně útočí na soud, jeho soudce a země, které by mohly usilovat o uplatnění zatykače. „Rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu jsou právně zanedbatelná, prohlásil v den oznámení Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, informovalo ruské médium Vedomosti.

Zdroje: The Moscow Times, Vedomosti, redakce