Panelové domy: Co se stane, až vyprší jejich životnost? Odborníci odhalují, co nás čeká

Přidat na Seznam.cz

Panelové domy jsou neodmyslitelnou součástí českých i dalších evropských měst. Už po celá desetiletí poskytují střechu nad hlavou milionům lidí a většina z nás si už bez nich městskou zástavbu neumí představit. Tyto domy se původně stavěly jako přechodné řešení bytové krize v poválečném Československu a počítalo se s jejich omezenou životností. většina panelových domů však stále bez problémů stojí. Co se ale stane, až skutečně doslouží?

Panelové domy, lidově „paneláky“, jsou výsledkem nedostatku bydlení v období 60. až 80. let 20. století. Po válce totiž začala populace strmě růst a bylo potřeba lidem zajistit dostatek bydlení. Tehdejší stavební technologie se inspirovaly především Sovětským svazem, kde se podobné domy stavěly již od 30. let. 

První panelový dům byl v Československu postaven v roce 1955. Šlo o panelák v Praze-Ďáblicích, ze kterého se stal experimentální projekt, jenž měl ověřit možnosti prefabrikované výstavby. Poté už následovala rozsáhlá výstavba sídlišť nejen v Praze, ale také v dalších velkých městech, jako je Brno, Ostrava nebo Plzeň. Postupem času už nebylo české město, ve kterém by podobný dům z panelu nestál.

Výhody paneláků spočívaly především v rychlé montáži, standardizaci a dostupnosti bydlení pro opravdu širokou skupinu obyvatel. Největší rozmach panelové výstavby přišel koncem 70. a v průběhu 80. let. V tomto období byly hromadně stavěny celé městské čtvrti a komunistický režim viděl v panelových domech klíč k řešení bytové otázky. Toto řešení se zdá být dodnes poměrně efektivní, panelové domy totiž “přežily” samy sebe.

zrekonstruované panelové sídliště
Životnost panelových domů prodlužují i rekonstrukce a řádná údržba. Foto: Shutterstock

Původně krizové řešení, dnes nesmrtelná výstavba

Původně byla životnost panelových domů odhadována na 30 až 50 let. Tento odhad vycházel z tehdejších stavebních technologií, kvality materiálů a předpokladu, že tyto stavby budou jen dočasným řešením bytové krize. V průběhu let se ale ukázalo, že jejich životnost může být podstatně delší.

Za vše vděčíme hlavně pravidelné údržbě, modernizaci a rekonstrukcím. Díky těmto opatřením mohou tyto budovy sloužit i více než 100 let. Mezi kroky, které prodlužují životnost paneláků, patří například zateplení a snížení energetické náročnosti, výměna oken a dveří za moderní varianty, pravidelná renovace střechy a modernizace rozvodů a sítí

Důležitým krokem je i kontrola statiky domů. V případě potřeby se pak provádí například sanace trhlin nebo zesílení nosných prvků. V dnešní době také často dochází k rekonstrukci balkonů a lodžií.

Dle některých odborníků je největším problémem ocelová výztuž, která postupem času koroduje. Pokud není správně chráněna a sanována, může dojít k vážnému narušení statiky budovy.

vysoké panelové domy
Neustálá modernizace je u vysokých a rozsáhlých panelových sídlišť stále nejlepším řešením. Foto: Shutterstock

Co se stane, až panelové domy doslouží?

I přes modernizace a rekonstrukce se dříve nebo později dostaneme do bodu, kdy bude nutné rozhodnout, co s panelovými domy uděláme dále. Existují v podstatě tři základní možnosti – buďto budeme pokračovat v modernizaci i přesto, že se již finančně nevyplatí.

Další variantou je také demolice technicky nevyhovujících budov a výstavba nových bytových domů. Bourání paneláků ale není snadná ani levná záležitost. Dům sestává z obrovské masy materiálů, které je nutné odborně zlikvidovat či zrecyklovat. V některých západních státech Evropy však již bylo mnoho panelových sídlišť zbouráno a nahrazeno modernějšími stavbami. 

Poslední možností je kompletní rekonstrukce a přestavba bytového domu na jiný projekt. I s tímto řešením se již dnes můžeme setkat. Některé panelové domy se mění v hotely, kancelářské budovy, komunitní centra nebo studentské koleje. Někdy je tato možnost ekonomicky výhodnější než demolice a nová výstavba.

Zdroje: Denik.cz, iDnes.cz, Gabitmost.cz