Ozbrojenci zabíjejí policisty, kněze a civilisty při útocích na pietní místa v ruském Dagestánu

Přidat na Seznam.cz

Násilný incident způsobený radikálními islamisty, při kterém podle oficiálních zdrojů zahynulo 20 osob, převážně příslušníků policie a došlo k útokům na křesťanské a židovské svatostánky ve dvou lokalitách, informuje deník PBS News.

Nedělní agrese v hlavním městě dagestánského regionu Machačkale a blízkém Derbentu byla poslední v řadě incidentů, které úřady připisují islamistickým radikálům v převážně muslimské oblasti severního Kavkazu. Jednalo se o nejničivější útok v Rusku od března, kdy ozbrojenci stříleli na koncertě na okraji Moskvy a usmrtili 145 lidí, informuje The Times Of Israel.

Afghánská odnož organizace Islámský stát se přiznala k březnovému útoku a rychle pochválila incident v Dagestánu, označujíc jej za dílo „bratrů na Kavkaze, kteří prokázali svou sílu“.

Washingtonský Institut pro studium války se domnívá, že za útokem pravděpodobně stojí kavkazská pobočka Islámského státu Vilayat Kavkaz, a popisuje jej jako „komplexní a koordinovaný“.

Dagestánský guvernér Sergej Melikov obvinil členy islamistických „spících buněk“ řízených ze zahraničí, ale neposkytl další detaily. Ve videoprohlášení uvedl, že útočníci chtěli „šířit paniku a strach“ a snažili se spojit útok s ruskou vojenskou operací na Ukrajině – opět bez poskytnutí důkazů.

Prezident Vladimir Putin se pokusil připsat březnový útok Ukrajině, znovu bez důkazů a navzdory tomu, že se k němu přihlásila odnož Islámského státu. Kyjev jakoukoliv účast důrazně popírá.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov sdělil, že Putin byl informován o nedělních útocích a o snaze pomoci obětem.

Vyšetřovací výbor a hlavní státní vyšetřovací orgán oznámil, že všech pět útočníků bylo usmrceno. Z 20 zabitých osob bylo nejméně 15 policistů.

Zdravotnické úřady v Dagestánu uvedly, že nejméně 46 lidí bylo zraněno. Z nich bylo minimálně 13 policistů a čtyři policisté byli hospitalizováni v závažném stavu.

Mezi oběťmi byl i 66letý ruský pravoslavný kněz Nikolaj Kotelnikov z kostela v Derbentu. Útočníci mu podle Šamila Khadulajeva, zástupce vedoucího místního orgánu veřejného dohledu, podřezali hrdlo a poté zapálili kostel. K útoku došlo během oslav Letnic, známých také jako Neděle Nejsvětější Trojice. Melikov, guvernér Dagestánu v neděli oznámil, že mezi oběťmi je také jeden pravoslavný křesťan a 18 muslimů.

Požár zasáhl také synagogu Kele-Numaz v Derbentu.

Krátce po útocích v Derbentu ozbrojenci zaútočili na policejní stanici v Machačkale a napadli pravoslavný kostel a místní synagogu, než je speciální jednotky zneškodnily.

Ruská média informovala, že mezi útočníky byli dva synové a synovec Magomeda Omarova, šéfa dagestánské pobočky provládní strany Jednotné Rusko. Policie Omarova zadržela k výslechu a Jednotné Rusko ho promptně vyloučilo. Později Melikov oznámil, že Omarov byl zbaven funkce, jak uvedly ruské státní tiskové agentury.

Na začátku tohoto století byl Dagestán téměř každodenně svědkem útoků na policii a další úřady, z nichž byli obviňováni radikální extremisté. Po vzniku Islámského státu se k němu v Sýrii a Iráku přidalo mnoho místních obyvatel.

V posledních letech násilí v Dagestánu utichlo, ale nepokoje na tamním letišti v říjnu, zaměřené proti letu z Izraele, ukázaly, že extremistické nálady v regionu stále přetrvávají. Přes 20 lidí bylo zraněno – žádný z nich nebyl Izraelec – když stovky mužů, někteří s antisemitskými transparenty, vtrhly na přistávací plochu, pronásledovaly cestující a házely kameny na policii.

Tyto nepokoje zpochybnily tvrzení Kremlu o harmonickém soužití etnických a náboženských skupin v Rusku.

Zdroj: PBS News, The Times Of Israel