OSN uvedla, že Rusko je zodpovědné za vraždu 136 dětí na Ukrajině. OSN zařadila ruskou armádu na celosvětový „seznam hanby“

Přidat na Seznam.cz

Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že Rusko je podle výroční zprávy organizace zodpovědné za smrt 136 dětí na Ukrajině v roce 2022, píše deník France24 a The Guardian.

Dokument byl rozeslán členům Rady bezpečnosti OSN. Zpráva OSN o dětech ve válečných oblastech bude zveřejněna příští týde. Gutteres také zařadil ruskou armádu na „seznam hanby“ – seznam světových pachatelů.

Generální tajemník OSN ve zprávě uvedl, že je „obzvláště šokován“ vysokým počtem zabitých a zmrzačených dětí, stejně jako počtem útoků na školy a nemocnice, které jsou připisovány ruským silám. Ve zprávě se uvádí, že Guterres je rovněž „nesmírně znepokojen“ vysokým počtem podobných případů porušování práv dětí ze strany ukrajinské armády.

Organizace potvrdila, že v roce 2022 bylo na Ukrajině zabito 477 dětí. OSN se podařilo prokázat podíl ruských ozbrojených sil na smrti 136 z nich, zatímco dalších 80 dětí zemřelo v důsledku akcí ukrajinské armády (které a na kterém území Ukrajiny není v publikaci uvedeno – pozn. red.).

Podle zprávy bylo během války různým způsobem zraněno 909 dětí, z nichž 518 utrpělo zranění v důsledku akcí ruské armády a s ní spojených skupin, zatímco dalších 175 dětí bylo zraněno v důsledku činnosti ukrajinských ozbrojených sil.

Zpráva uvádí, že ruské jednotky provedly 480 útoků na ukrajinské školy a nemocnice. Podle dokumentu bylo 91 dětí použito ruskou armádou jako lidské štíty.

V březnu vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Je podezřelý z nezákonné deportace dětí z okupovaných území Ukrajiny do Ruska. Podobný zatykač byl vydán na ruskou dětskou ombudsmanku Marii Lvovou-Belovou.

Zdroj: France24, The Guardian