OSN uvádí, že jaderná válka je „opět možná“. Označila místa, která by mohla být při jaderném útoku zasažena

Přidat na Seznam.cz

Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že jaderná válka je „opět možná“. Také ruský prezident Vladimir Putin v prosinci naznačil, že Rusko může opustit svou vojenskou doktrínu „nezačít první“. Ruský jaderný útok by se pravděpodobně zaměřil na vysoce hodnotné cíle v USA.

Velká pozornost se v poslední době soustředila na riziko, že ruský prezident Vladimir Putin použije jadernou zbraň na Ukrajině v zoufalém kroku, aby otočil neúspěchy své armády na bojišti. Ruský vůdce ale také směřuje své výhružky k USA a NATO.

Opustí Rusko svou doktrínu „nezačít první“?

Jak informuje deník TheBusinessInsider, generální tajemník OSN prohlásil, že jaderná válka je „opět možná.“ Jaderné hrozby nadále vyvolávají obavy, že by mohl být použitá jaderná zbraň. V prosinci totiž Putin naznačil, že Rusko možná opustí svou vojenskou doktrínu „nezačít první“, která říká, že Rusko použije jaderné zbraně pouze v krajním případě, píše CNN.

„Mají to (USA) ve své strategii, v dokumentech je to zakotveno – preventivní úder,“ řekl Putin na tiskové konferenci v Kyrgyzstánu. „My to tak nemáme. My naopak máme ve své strategii formulován odvetný úder.“

„Takže pokud mluvíme o tomto odzbrojujícím úderu, pak možná přemýšlejte o převzetí osvědčených postupů našich amerických partnerů a jejich představ o zajištění jejich bezpečnosti,“ dodal. „Právě o tom přemýšlíme.“

Cílem by byla jaderná infrastruktura, říká odborník

Business Insider získal názor odborníka na to, kde by se Moskva pravděpodobně pokusila zaútočit. Od dob studené války vypracovávají USA a Rusko plány, jak proti sobě nejlépe vést jadernou válku a ačkoli se velká populační centra (města) mohou zdát jako jasná volba, stratégové se domnívají, že jaderný útok se zaměří na potlačení jaderných sil nepřítele – jejich zničení dříve, než stihnou provést protiútok.

Podle Stephena Schwartze, by se útoky mohly zaměřit na cíle v severní Dakotě a Montaně, kde jsou jaderné zásoby a infrastruktura související s jadernou válkou.

I kdyby bylo srovnáno se zemí každé americké silo s mezikontinentálními balistickými raketami, každá uskladněná jaderná zbraň a každý bombardér schopný jaderného útoku, americké jaderné ponorky by mohly odpovědět.

Podle Schwartze mají USA v každém okamžiku čtyři až pět jaderných ponorek „v pohotovosti, v hlídkových oblastech a čekají na rozkaz ke startu“. Úder na relativně řídce osídlenou oblast by přesto mohl vést k úmrtí a zkáze po celých USA, podle toho, jak by foukal vítr, a to kvůli spadu.

Zdroj: TheBusinessInsider, CNN