Orbán vyzval Zelenského, aby přemýšlel o příměří a zahájení jednání s Ruskem

Přidat na Seznam.cz

Během návštěvy Ukrajiny navrhl maďarský premiér Viktor Orbán prezidentu Volodymyru Zelenskému, aby zvážil možnost příměří a zahájení mírových rozhovorů s Ruskem, píše deník Meduza.

Na tiskové konferenci po jejich setkání Orbán uvedl, že Zelenskému předložil návrh na příměří podél současné linie fronty s ruskými silami. Maďarský premiér zdůvodnil svůj návrh tím, že konflikt na Ukrajině má dopad na bezpečnost celé Evropy, informuje deník The Guardian.

Orbán vyjádřil podporu Zelenského mírových iniciativ, ale poznamenal, že jejich realizace bude pravděpodobně dlouhodobým procesem. Proto požádal ukrajinského prezidenta, aby zvážil alternativní přístup, a to nejprve zastavit boje a poté jednat s Ruskem, což by podle něj mohlo urychlit mírový proces.

Maďarský premiér zdůraznil, že jeho návrh není ultimátem a respektuje ukrajinské stanovisko. Ocenil Zelenského upřímnou reakci a přislíbil, že jeho odpověď tlumočí ostatním lídrům EU.

Přesná Zelenského reakce na Orbánův návrh nebyla zveřejněna. Podle zpráv se ukrajinský prezident o tomto návrhu ve svém veřejném projevu nezmínil, pouze potvrdil maďarskou podporu ukrajinských mírových iniciativ na summitu ve Švýcarsku.

Kromě diskuse o mírovém řešení konfliktu jednali Zelenskyj a Orbán také o bilaterálních vztazích. Dohodli se na otevření první ukrajinské školy v Maďarsku a na přípravě dohody pro posílení vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.

Zdroj: Meduza, The Guardian