Opozice se drsně pustila do vlády kvůli valorizaci důchodů. Hodila občany přes palubu, míní Havlíček

Přidat na Seznam.cz

Opozice se dost kriticky pustila do opozice s návrhem na valorizaci důchodů, která bude nižší. Takže důchody sice porostou, ale o značnou méně, než by ze zákona měly! Některé strany podle webu Novinky.cz mluví i o podvodu a podrazu na voliče.

„Považuji to za naprostou nehoráznost. Důchodci potřebují každou korunu, takže zásadně odmítáme, aby vláda přenášela problémy na občany, kteří se nemohou bránit,“ vyjádřila se pro Novinky šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Předseda stínové vlády Karel Havlíček (ANO) se se stávající vládou také nepáře a dal dost najevo co si myslí o signálech, které občanům České republiky vysílá. „Tato vláda hodina důchodce přes palubu,“ řekl podle serveru iDnes.cz.

„Ušetřit chce vláda na těch, kteří nemají možnost se bránit,“ nechala se slyšet Schillerová, podle které je toto jednání skandální. Ze zákona by důchody měly být vyšší o 1500 korun, podle předlohy vlády vzrostou pouze o 750 korun.

Jiný pohled na celou situaci má ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL). „Jednal jsem s lidmi, kteří jsou považováni za experty na ústavní právo. Valorizaci jsme nevypnuli, máme ale právo upravit parametry,“ vysvětlil pro Novinky.cz.

Nikdo nechce mluvit, tvrdí vláda i koalice

„Je to pro mě nemilé. Už v pátek číslo inflace přerostlo přes 17 procent, takže bylo jasné, že bude muset být další valorizace. V průběhu tří týdnů to chce ale vláda změnit legislativním návrhem, a to je skandální,“ doplnil například Novinkám Aleš Juchelka, stínový ministr práce za hnutí ANO.

„Pro nás je to velmi citlivé téma. Budeme důchodce bránit, aby dostali to, co jim patří,“ řekla iDNES.cz šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Juchelka přišel s vlastním návrhem. Dle jeho slov by bylo účinnější zaměřit se na inflaci, která by měla klesat. Aby toho vláda docílila, měla by například snížit DPH na elektřinu.

Aktuálně je tedy ve hvězdách, jak vše dopadne. Koalice a vláda tvrdí, že dávají podněty ke komunikaci s druhou stranou, zároveň ale nikdo nevidí snahu vést řádnou komunikaci. S největší pravděpodobností ale, kvůli rozložení Poslanecké sněmovny, návrh projde bez problémů.

Zdroj: Novinky.cz, iDNES.cz, redakce