Ofenzíva v Charkovské oblasti: Rusové ve Vovčansku zadržují nevinné civilisty

Přidat na Seznam.cz

Bylo zaznamenáno, že Rusové po zahájení ofenzívy v Charkovské oblasti zadržovali ve Vovčansku ukrajinské civilisty, informuje server RBC-Ukrajina.

Ukrajinští strážci zákona tvrdí, že 11. května umístili Rusové místní obyvatele do sklepů, některým se přitom podařilo o dva dny později uprchnout. Podle výpovědi obětí ruští vojáci hovořili o tom, že by měli být ukrajinští civilisté zastřeleni. Rusové je údajně také nutili poskytovat lékařskou pomoc zraněným ruským vojákům. 

Ukrajinské státní zastupitelství zdůraznilo, že toto jednání je v rozporu s Úmluvou o ochraně civilních osob během války, jejich smluvními stranami je Ukrajina a Rusko. Proto kancelář SBU v Charkovské oblasti zahájila příslušné vyšetřování. 

Intenzivní boje v pohraničním městě

Podle serveru BBC Rusko tvrdí, že jeho vojska vstoupila do města Vovčansk, které se nachází 74 km od Charkova. Ukrajina však namítá, že v oblasti stále probíhají těžké boje. Kvůli intenzivnímu ostřelování města byly tisíce civilistů nuceny utéct směrem k Charkovu. Pro Rusy přitom nemá Vovčansk nijak zvlášť velký vojenský význam, i když je v poslední době toto město těžce bombardováno. V Charkovském regionu muselo být kvůli ruským náletům evakuováno téměř 6 tisíc osob, až 30 osad bylo ostřelováno minomety nebo dělostřelectvem. 

Zdroj: RBC-Ukrajina, BBC