Odpůrce Putinova režimu odsoudili na 25 let v trestanecké kolonii. Ničeho nelituje

Přidat na Seznam.cz

Přední bojovník za demokracii a kritik Kremlu byl za odsouzení války na Ukrajině odsouzen k 25 letům vězení v ruské trestanecké kolonii. Soud byl přirovnáván k nejbrutálnějším vykonstruovaným procesům stalinské éry, informuje deník Daily Mail.

Opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza, který má dvojí britské a ruské občanství, přežil dvě otravy a nyní byl shledán vinným z vlastizrady poté, co v loňském roce v projevu před americkými politiky obvinil ruské vojenské síly z válečných zločinů, uvádí server CNN.

Při závěrečném slyšení v procesu minulý týden Kara-Murza prohlásil, že je na své politické názory hrdý. „Jsem ve vězení za své politické názory: za to, že jsem vystupoval proti válce na Ukrajině, za mnohaletý boj proti Putinově diktatuře, za to, že jsem napomohl přijetí osobních mezinárodních sankcí podle Magnitského zákona proti porušovatelům lidských práv. Nejenže ničeho z toho nelituji, ale jsem na to hrdý,“ řekl Kara-Murza, který si byl plně vědom toho, že stojí proti režimu, který se nebojí likvidovat své odpůrce všemi dostupnými metodami.

Neobyčejně tvrdý trest

Právník zabývající se lidskými právy Michail Birjukov přirovnal tuto podívanou k ukázkovým procesům s Josifem Stalinem a dodal, že tak dlouhý trest za velezradu je podobný trestům, které dostávali nacističtí komplicové, kteří za druhé světové války bojovali se zbraní v ruce.

Soudci v Moskvě přitom trvalo jen několik minut, než o případu rozhodl a požadoval, aby byl Kara-Murza poslán do nápravné kolonie s přísným režimem, přestože trpí vážnými zdravotními problémy. Ty jsou považovány za následky pokusů o atentát, které opozičník přežil.

Dědictví otravy

Opozičníkův právník později v pondělí uvedl, že zdravotní stav kritika Kremlu se zhoršuje. Již během pobytu ve vazbě se u něj zhoršila řada příznaků spojených s necitlivostí končetin a selháním nervů, odhalila Maria Eismontová.

Dále také informovala, že u něj byla diagnostikována polyneuropatie – onemocnění, které vzniká při poškození nervů v končetinách. Když byl koncem března převezen na vyšetření do civilní nemocnice v Moskvě. To naznačuje, že Kara-Murza trpí vážnými problémy s nervy v obou jeho nohách a jedné ruce.

Zdroje: Daily Mail, CNN, redakce, Twitter