Odborníci se domnívají, že Putin do Mariupolu poslal svého dvojníka. Obyvatelé na záběrech mají být zaplacení herci

Přidat na Seznam.cz

Ruský vůdce Vladimir Putin má za sebou opravdu rušný víkend. V sobotu přiletěl do okupovaného jihoukrajinského přístavního města Mariupol a předtím navštívil Krymský poloostrov, který Rusko v roce 2014 anektovalo od Ukrajiny. V neděli opět navštívil velitelství v jihoruském městě Rostov na Donu.

A právě nečekaná cesta do Mariupolu, vůbec první na toto ukrajinské území, které Moskva nezákonně anektovala loni v září, vyvolala řadu otázek. Objevují se názory, že nejenže Putin sám prakticky zcela zničené město nenavštívil, ale na propagandistických záběrech nejsou ani obyvatelé města, ale dovezení herci.

,,Odborníci na Rusko upozorňují, že Vladimir Putin se od počátku pandemie covidu-19 vyhýbá lidem a všechny návštěvy musí projít dvoutýdenní karanténou. Dokonce i od svých nejbližších spolupracovníků si udržuje odstup symbolizovaný dlouhým stolem a při jednání s nižšími vrstvami režimu dává přednost videokonferencím,“ připomíná deník Daily Mail.

A právě s odkazem na tyto Putinovy zvyky je velmi nepravděpodobné, že by se odvážil tak blízko válečné zóny. Podle profesora Anderse Åslunda se na Ukrajinu nevydal Putin, ale jeho dobře namaskovaný dvojník. ,,Zdá se, že 19. března se do Mariupolu vydal Putinův dvojník. Porovnejte to s fotografiemi skutečného Putina v jeho bunkru ze 17. března. Začíná to být směšné. A proč by s ním ukrajinští obyvatelé tak vřele diskutovali, když jim vzal domovy a rodiny? To byli dle mých informací jednoznačně zaplacení herci,“ poznamenal profesor, jak uvádí deník The Mirror.

Podobný názor má i ukrajinská analytička Maria Zolkina pro web Meduza. ,,Obvykle nepodporuji konspirační teorie, ale když vidím, že Putin navštívil Mariupol a navíc tam přiletěl vrtulníkem, jsem na pochybách, zda to není opět dvojník. Ten samý Putin, který sedí u stolu dvacet metrů od všech ostatních, teď najednou letí do válečné zóny? Směšné.“

Zdroje: Daily Mail, Meduza, The Mirror