Od začátku války zemřelo na Ukrajině více než dvacet ruských generálů, tvrdí japonská rozvědka
Japonská zpravodajská služba uvádí, že od začátku války bylo na Ukrajině zabito více než 20 ruských generálů, informuje asijský zpravodajský server Nikkei Asia.
Britská média (například BBC) už v červnu informovala s odvoláním na ukrajinské Ministerstvo obrany, že na Ukrajině zemřelo dvanáct ruských generálů. Japonsko na základě zpravodajských informací shromážděných ve spolupráci s USA a Evropou odhaduje celkový počet mrtvých generálů na více než 20.
Ve středu jsme v tomto článku informovali o zabití dalšího ruského generála. Generál-majora Dmitrije Uljanova zabil v přestřelce ukrajinský sabotážní tým, informoval gruzínský zpravodaj Irakli Komaxidze.
Být ruským generálem je nebezpečné
„Jde o neuvěřitelně vysoký počet,“ řekl Kiyofumi Iwata, japonský generál ve výslužbě a bývalý náčelník štábu japonských ozbrojených sil. Například v amerických ozbrojených silách nikdy nedochází k úmrtím důstojníků s vysokou hodností.
Populární teorie tvrdí, že ukrajinské síly byly schopny zaměřit tyto velitele pomocí sledováním signálů mobilních telefonů. Moskva používání mobilních telefonů zakázala. Iwata připisuje vysoký počet zabitých ruských generálů převaze ukrajinské armády v kybernetickém boji. Také zpochybňuje účinnost ruské taktiky, která často tyto vysoce postavené armádní činitele posílá do terénu. „Smrt generála oslabuje morálku vojáků,“ řekl Iwata.
Agenti ve službách Ukrajiny
Jeden z vysokých představitelů japonské zpravodajské služby uvedl další možnost. „V obou východních regionech mohou být informátoři, kteří poskytují informace Ukrajině,“ řekl úředník a naznačil tak, že v Doněcké a Luhanské oblasti operují informátoři, kteří dávají choulostivé informace okupantů ukrajinské rozvědce.
Právě takové informace mohou být nejcennější zbraní ve válce. V rozhovorech s médii představitelé Spojených států uvedli, že nedostatek takovýchto informátorů a vnitřních zdrojů byl jedním z hlavních důvodů, proč Spojeným státům trvalo deset let, než v Pákistánu našly a zlikvidovaly Usámu bin Ládina, strůjce teroristických útoků z 11. září.
Zdroje: BBC, Nikkei Asia, Pravda24, Irakli Komaxidze