Od vyhlášení výsledků prvního kola voleb přišlo na účet generála Petra Pavla několik milionů korun

Přidat na Seznam.cz

Od sobotního vyhlášení výsledků prvního kola prezidentských voleb v České republice přišlo na transparentní účet kandidáta na post prezidenta, generála Petra Pavla téměř 2700 finančních darů v celkové výši přes sedm milionů korun.

Petr Pavel v pondělí označil podporu za neuvěřitelnou. Podle Evy Hromádkové, mluvčí armádního generála ve výslužbě, se jedná ve většině případů o malé částky od jednotlivců ze všech koutů České republiky. ,,Celkově jsme od vyhlášení výsledků prvního kola voleb překročili dvojnásobný počet darů oproti celé předchozí kampani,“ upřesnila Hromádková, jejíž slova cituje iRozhlas.

Dary byly doprovázeny vzkazy přispěvatelů, kteří si přáli, aby ve volbách zavládl pořádek, klid a mír. Pavel poděkoval lidem za jejich cenné dary. Podle něj to jasně dokazuje na fakt, že slušnost a důstojnost má sílu postavit se podvodu a chaosu. ,,Děkuji vám všem, že se mohu opřít o tak jasnou podporu lidí ve volbách,“ řekl kandidát na post prezidenta a vyzval lidi, aby ho přišli volit i ve druhém kole, jak píše web iDNES.

Několik tisíc korun bylo převedeno také na transparentní účet druhého náhradníka v prezidentských volbách Andreje Babiše. Převažují však stovky plateb v hodnotě koruny nebo nižší, nejčastěji jednoho haléře. Lidé k nim také přidávají různé odkazy. Většina z nich říká, že šéfa hnutí ANO na Pražském hradě nechce.

V prvním kole prezidentských voleb v České republice zvítězil armádní generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem 35,4 procenta hlasů, který získal jen o 22 843 hlasů více než expremiér Andrej Babiš, jenž obdržel 34,99 procenta hlasů, uvádí portál České Noviny.

Druhé kolo prezidentských voleb, v němž se utkají Pavel a Babiš, se uskuteční 27. a 28. ledna 2023.

Zdroje: iDNES, České Noviny, iRozhlas