Od dětských hřišť až po přehlídková prostranství: Ruské školy se stále více militarizují, malé děti pochodují v uniformách

Přidat na Seznam.cz

Ruská školní hřiště se stávají místy pro vojenské přehlídky. Jak napsal web CNN, děti v mateřských školách po celé zemi nosí uniformy a účastní se cvičení, která zahrnují nácvik pochodů. Starší žáci se učí budovat zákopy, pracovat s granáty a střílet ostrou municí.

Ve vzdělávacích institucích po celém Rusku je kladen důraz na oslavu vojenské služby, vytváření „dobrovolných oddílů“ mladých lidí a přepracování učebních osnov s cílem zdůraznit obranu vlasti. Militarizace ruských veřejných škol se zintenzivnila po ruské invazi na Ukrajinu, a to nikoliv na základě vlasteneckého cítění, ale na popud vlády v Moskvě.

Jinými slovy, ruské děti jsou systematicky připravovány na možný vojenský konflikt. Militarizace ruských veřejných škol se výrazně zvýšila po ruské invazi na Ukrajinu a není to výsledkem spontánního vlasteneckého nadšení, ale cíleného tlaku ze strany vlády v Moskvě. Do tohoto úsilí jsou navíc investovány značné finanční prostředky. Ministr školství Sergej Kravcov nedávno informoval, že v ruských školách a učilištích existuje přibližně 10 000 tzv. „vojensko-patriotických“ klubů, kterých se účastní kolem čtvrt milionu lidí.

Tyto kluby jsou součástí rozsáhlého snahy, která zahrnuje i výrazné změny v učebních plánech. Výuka vojensko-patriotických hodnot se stala povinnou a nově aktualizované učebnice dějepisu zdůrazňují význačné ruské vojenské úspěchy. Podle rozsáhlého průzkumu prováděného na lokálních a sociálních médiích v Rusku se dokonce děti ve věku sedmi nebo osmi let dostávají základní vojenský výcvik. Jak napsal web organizace Stimpson, již v minulosti Rusko využívalo ve svých válečných konfliktech děti jako pomocníky.

I dětská hřiště pomalu mění svůj účel. Děti v uniformách se zde snaží pochodovat a to dokonce s napodobeninami zbraní, starší děti se učí kopat zákopy, házet granáty a střílet skutečnou municí. Ve školách po celé zemi se oslavuje služba v ozbrojených silách, vytvářejí se dobrovolné roty teenagerů a mění se národní učební osnovy, aby se zdůraznila obrana vlasti.

Zdroj: CNN, Stimpson