Očekává se, že USA pošle Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 150 milionů dolarů

Přidat na Seznam.cz

Podle informací deníku PBS News se očekává, že Spojené státy v úterý oznámí nový balíček vojenské podpory pro Ukrajinu v hodnotě až 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun).

Tato pomoc bude poskytnuta prostřednictvím tzv. Presidential Drawdown Authority (PDA), což umožňuje rychlé poskytnutí zbraní a vybavení ze zásob americké armády k pokrytí naléhavých potřeb Ukrajiny, informuje deník VOA News.

Jeden z úředníků, který si přál zůstat v anonymitě uvedl, že balíček bude zahrnovat munici pro systémy HIMARS a další klíčovou munici. Nezahrne však kazetovou munici.

Na otázku ohledně raket dlouhého doletu ATACMS úředník odmítl poskytnout detaily z důvodu operační bezpečnosti. ATACMS mají dosah až 300 km, což je téměř dvojnásobek dosahu současných ukrajinských raket.

Rusko nedávno obvinilo Ukrajinu z použití amerických ATACMS k útokům na Krym a Belgorodskou oblast. V reakci na to si Rusko předvolalo amerického velvyslance v Moskvě.

Tento nový balíček pomoci bude financován z 61miliardového (1,34 bilionu korun) balíku pro Ukrajinu, který v dubnu schválil prezident USA Joe Biden.

Zdroj: PBS News, VOA News