Obnova tepelných elektráren na Ukrajině vyjde na biliony, odhaduje ukrajinská energetická společnost DTEK. Prý by bylo potřeba alespoň 8 bilionů

Přidat na Seznam.cz

Největší ukrajinská soukromá energetická společnost DTEK oznámila, že potřebuje 350 milionů dolarů (asi 8 bilionů korun) na obnovu ztracené kapacity způsobené ruskými útoky na tepelné elektrárny, píše server Kyiv Independent.

Výkonný ředitel společnosti Dmytro Sacharuk uvedl, že Ukrajina očekává nedostatek elektřiny v období letních a zimních špiček v důsledku ztráty osmi gigawattů výrobní kapacity v důsledku nedávných útoků.

V březnu byla zařízení společnosti DTEK vystavena nejméně deseti útokům, když Rusko obnovilo svou kampaň proti ukrajinské energetické infrastruktuře. V důsledku toho bylo poškozeno nebo zničeno přibližně 80 % tepelné výrobní kapacity společnosti DTEK.

„Máme šest elektráren. Jednu z nich zatím obnovovat nebudeme, protože se nachází blízko frontové linie a dochází k neustálému ostřelování. Navíc tam byla zničena jediná cesta pro dodávky uhlí,“ řekl.

Odhadované škody činí podle Sacharuka 250 milionů dolarů plus dalších 100 milionů dolarů na opravy. V loňském roce vznikly společnosti o něco nižší škody a na obnovu po zimním ostřelování v roce 2022 vynaložila 110 milionů dolarů, píše server Yahoo.

Zatímco loňské náklady byly hrazeny z vlastních prostředků společnosti, DTEK nyní zkoumá různé možnosti, jak získat finanční prostředky. Patří mezi ně získávání dílů a komponentů z evropských energetických zařízení, přičemž probíhají jednání, do nichž jsou zapojeny vlády Německa, Rumunska, Bulharska, Řecka a Litvy.

Zdroj: Kyiv Independent a Yahoo