Objevily se snímky zničení ukrajinského zbraňového systému FrankenSAM. Propojoval sovětská odpalovací zařízení s moderními raketami

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinci po ruských útocích přišly o svůj velmi inovativní zbraňový systém FrankenSAM. Tato poměrně nově vzniklá zbraň byla výsledkem nekonvenčního spojení západních raket a sovětského systému protivzdušné obrany. Videozáběry ale ukazují, že minimálně o jeden takový systém Ukrajinci v poslední době přišli, píše Defence Blog.

Systém nese jméno slavné postavy Frankensteina a zkratky pro raketu země–vzduch (surface–to–air–missile). FrankenSAM je tedy zázrak, který spojuje robustní a osvědčenou technologii sovětského systému protivzdušné obrany Buk s přesností a pokročilou technologií západních raket.

Toto nečekané spojení Ukrajině přineslo unikátní schopnosti, které jsou zásadní pro ochranu Ukrajiny v současném konfliktu. Systém byl nasazen v reakci na masivní útoky bezpilotních letounů kamikadze, a jeho schopnost sestřelit nepřátelskou jednotku ze vzdálenosti několika kilometrů hraje klíčovou roli v obranné strategii země, píše Insider.

Ukrajinský systém však byl před pár dny zaměřeno a zničeno ruskými silami pomocí lafetované munice Lancet. Zničení tohoto improvizovaného mobilního systému představuje pro Ukrajinu taktický neúspěch, neboť poskytoval pohotový stíhač pro boj s ruskými hrozbami.

Zdroj: Defence Blog a Insider