Objev vzácných zemin v Norsku může přinést surovinovou nezávislost Evropy a NATO
Těžební společnost Rare Earths Norway (REN) učinila významný objev u města Nome v kraji Telemark na jihu Norska. „Po třech letech výzkumu, který prováděla firma, mohu nyní potvrdit, že se nacházíme na největším evropském nalezišti vzácných zemin,“ říká hlavní geolog firmy jménem Trond Watne. Odhaduje se, že ložisko obsahuje 8,8 milionu tun vzácných zemin. Nález je pětkrát větší než druhé největší prokázané ložisko na kontinentu, uvádí nejčtenější norský internetový deník VG.
Jako vzácné zeminy bývá označováno sedmnáct prvků z periodické tabulky jako yttrium, lanthan, cer, europium, terbium nebo erbium. Je po nich celosvětově čím dál větší poptávka právě proto, že se používají v hi-tech odvětvích a pro výrobu silných magnetů. Jsou nepostradatelné pro moderní optiku, elektroniku či automobilový průmysl (elektromobily). Potřebuje je také energetika, například při výrobě větrných turbín, a vojenský průmysl.
Norská těžební firma plánuje zahájit u Nome těžbu od roku 2030 a předpokládá, že pak dokáže pokrýt deset procent potřeby EU po vzácných zeminách.
Až doposud měla na výrobu kovů vzácných zemin prakticky monopol Čína. Její naleziště v oblasti Vnitřní Mongolsko se považují za největší na světě. Další významná ložiska se nachází v USA, Indii, JAR, Vietnamu a Brazílii. Objev vzácných zemin může přinést surovinovou nezávislost Evropy a NATO.
„Vývoz kovů vzácných zemin z Telemarku bude pro Evropu důležitějším, než je dnes export norského plynu“, říká generální ředitel společnosti Rare Earths Norway Alf Reistad, uvádí zpravodajství ABCnyheter.
Zdroj: ABCnyheter, VG