Obilí v plamenech. Rusko zaútočilo drony na ukrajinský sklad v bezprostřední blízkosti hranic s Rumunskem

Přidat na Seznam.cz

Ruský bezpilotní letoun zasáhl ukrajinské přístavní zařízení v Izmailu, blízko členského státu NATO, Rumunska. Mezi poškozenými objekty byl sklad obilí, výpravní budova a výtah na nakládání obilí. Tento útok následoval po tom, co se Rusko začalo zaměřovat na ukrajinské přístavy poté, co odstoupilo od dohody OSN, která umožňovala oběma zemím bezpečný vývoz obilí přes Černé moře, napsal guvernér Oděské oblasti Oleh Kiper v příspěvku na Telegramu.

Izmailský přístav utrpěl rozsáhlý požár, který byl viditelný i z rumunské strany Dunaje. Rumunský prezident Klaus Iohannis útoky Ruska na ukrajinskou infrastrukturu odsoudil jako nepřijatelné. Ukrajinské letectvo varovalo, že ruské bezpilotní letouny míří k Dunaji. Ukrajinské vojenské velení na jihu země uvedlo, že protivzdušná obrana fungovala téměř tři hodiny. Nicméně, přes veškeré snahy, nedokázala útok zastavit.

Prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že došlo ke škodám na budovách v přístavu. Na místě pracují záchranné služby, ale zatím nejsou žádné zprávy o obětech. Ruské bezpilotní letouny shodily minulý týden také bomby na sklady obilí v Reni. Podle údajů úřadů bylo při různých útocích zničeno 60 000 tun obilí, píše rumunský deník Ziua de Constanta.

Poté, co Rusko odstoupilo od dohody o dodávkách obilí, hrozilo, že se zaměří na všechna plavidla směřující do ukrajinských černomořských přístavů a v podstatě zavede námořní blokádu. Tato hrozba se ukázala být pravdivá, když Rusko zaútočilo na přístavy v Izmailu a Reni. Ukrajina je jedním z hlavních světových vývozců pšenice a kukuřice, které se přepravovaly přes černomořské přístavy. Nyní se staly pro její vývoz klíčové přístavy na Dunaji s menší kapacitou. Ukrajina zkoumá další možné trasy s pomocí „solidárních tras“ Evropské unie.

Zdroj: Telegram, Ziua de Constanta