Obavy vědců: Tající ledovec v Tibetu odhalil nevídanou hrozbu

Přidat na Seznam.cz

Z tajícího permafrostu se postupně uvolňují prastaré viry, které představují pro lidstvo obrovskou hrozbu. Ne všechny z nich jsou totiž mrtvé. Nejnovější z nic hvědci objevili v Tibetu a obávají se, že dojde k jejich uvolnění do životního prostředí.

Studie publikovaná v odborném časopise Microbiome ukázala, že stoletý mech dokázal v laboratorním teple znovu ožít. Stejně tak 42 000 let staré hlístice. Tyto fascinující pohledy na organismy z dávné minulosti Země odhalují historii starodávných ekosystémů včetně podrobností o prostředí, ve kterém existovaly. Tání permafrostu, ke kterému v současnosti dochází na více místech naší planety, ale vyvolalo určité obavy z toho, že se staré viry opět vrátí. „Tání povede nejen ke ztrátě těchto prastarých archivovaných mikrobů a virů, ale v budoucnu také k jejich uvolnění do životního prostředí,“ píší vědci v závěrečné zprávě na čele s mikrobiologem Zhi-Ping Zhongem z Univerzity v Ohiu.

Díky novým technikám metagenomice a novým metodám udržování sterilizovaných vzorků ledového jádra vědci pracují na lepším pochopení toho, co přesně je ukryto v chladném prostředí. V rámci nového výzkumu se týmu podařilo identifikovat desítky jedinečných, 15 000 let starých virů z oblasti Guliya v Tibetské náhorní plošině a získat přehled o jejich funkcích. „Tyto ledovce se formovaly postupně a spolu s prachem a plyny se v tomto ledě uložilo i mnoho virů,“ uvedl Zhong ve zprávě.

Předchozí výzkumy zjistili, že mikrobiální komunity korelují se změnami v koncentracích prachu a iontů v atmosféře a mohou také naznačovat tehdejší podnebí a podmínky prostředí. V rámci těchto záznamů o dávných dobách ve výšce 6,7 kilometru nad mořem v Číně vědci zjistili, že o 28 z 33 virů, které identifikovali, nikdy předtím neslyšeli. „Jde o viry, které by prosperovaly v extrémním prostředí,“ podotkl mikrobiolog Matthew Sullivan z Univerzity v Ohiu. Tyto viry navíc mají schopnost infikovat buňky v chladném prostředí.

Při porovnání svých genetických sekvencí s databází známých virů vědci odhalili, že nejpočetnějším virem v obou vzorcích ledového jádra jsou bakteriofágy známé jako Methylobacterium. Jde o bakterie důležité pro metanový cyklus v ledu. Tyto zmrazené viry pravděpodobně pocházejí z půdy nebo rostlin a usnadňují získávání živin pro své hostitele. I když se postrach v podobě starodávných virů jeví jako obzvláště znepokojující během pandemie, největší nebezpečí spočívá v tom, že tající led uvolňuje obrovské zásoby izolovaného metanu a uhlíku. Je však zřejmé, že led může obsahovat i informace o minulých změnách životního prostředí a vývoji virů. Stále totiž víme jen velmi málo o virech a mikrobech v těchto extrémních prostředích a o tom, co se tam vlastně nachází.