Nová ruská železnice na okupovaných územích může představovat vážný problém, říká šéf ukrajinské rozvědky

Přidat na Seznam.cz

Železnice, kterou Rusko buduje v okupovaných částech ukrajinských oblastí, by mohla pro Kyjev představovat vážný problém, varoval 31. března Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, uvádí deník Ukrainska Pravda.

Budanov dodal, že věří, že Ukrajina se s problémem vypořádá, ale podrobnosti neuvedl.

Moskva staví železnici mezi ruským přístavním městem Rostov na Donu a okupovaným Krymem jako alternativu ke Krymskému mostu, která vede přes klíčové obsazené a strategické oblasti, jako jsou Doněck a Mariupol v Doněcké oblasti a Berďansk v Záporožské oblasti. Krym je klíčovým logistickým uzlem pro ruské síly na jihu Ukrajiny, píše deník Kyiv Independent.

„Rusko ve skutečnosti staví železnici už více než rok, aby se spojilo s našimi dočasně okupovanými jižními územími. Tento proces je téměř dokončen a může to pro nás znamenat vážný problém,“ řekl Budanov národní televizi.

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku 18. března po předem rozhodnutých prezidentských volbách, které vyhrál, oznámil, že stavba železničního úseku mezi Rostovem na Donu a Berďanskem byla dokončena.

Andrij Jusov, mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky (HUR), 21. března prohlásil, že železnice, kterou Rusko buduje na okupovaných územích Ukrajiny, je „vážnou výzvou“ a „důležitým cílem“ pro ukrajinské síly. Kvůli častým útokům Ukrajiny na Krym není Krymský most plně funkční, uvedl Jusov.

„Rusové nejsou spokojeni s tím, co se děje s Krymským mostem,“ řekl Jusov. „Proto se snaží posílit železniční spojení.“ Jusov uvedl, že úkolem Ukrajiny je zabránit Rusku v dokončení výstavby.

Zdroj: Ukrainska Pravda, Kyiv Independent