Nová ruská zbraň v akci. Snímky ukazují, jak ruská armáda jde do akce s novou palebnou silou

Přidat na Seznam.cz

Podle zpráv serveru Defence Blog byla na bojišti poprvé spatřena nová ruská 152mm samohybná houfnice 2S43 „Malva“. Dělostřelecký systém, který patří 9. dělostřelecké brigádě ruských ozbrojených sil, byl zjištěn ukrajinským dálkovým průzkumným dronem v Belgorodské oblasti.

Ruská armáda obdržela první várku těchto houfnic v říjnu 2023 po tříletém cyklu státních zkoušek, který skončil v červenci.

„Malva“ je součástí výzkumného a vývojového programu „Nabrosok“ a je namontována na kolovém podvozku 8×8, který vyrábí Brjanský automobilový závod. Primární zbraní je 152mm puškohled s označením 2A64 s délkou hlavně 47 ráží, stejnou jako u samohybné houfnice 2S19 „Msta-S“.

Kolová samohybná dělostřelecká platforma nabízí lepší manévrovatelnost než její pásové protějšky, může se pochlubit prodlouženou životností a sníženými provozními náklady. Doba nasazení, přemístění a vyhledání cíle je ve srovnání s taženými dělostřeleckými nebo pásovými systémy výrazně kratší.

„Malva“ může provádět palebné mise s více střelami současně (MRSI), což umožňuje zasáhnout cíl několika projektily najednou. Soubor palubního vybavení usnadňuje manipulaci s municí a zajišťuje automatické řízení palby. Autonomní napájecí jednotka dodává elektrickou energii v době, kdy je systém na místě.

Zdroj: Defence Blog