Nová obří raketa Kim Čong-una, která byla k vidění na přehlídce v Pchjongjangu, má umět vyvolat radioaktivní tsunami

Přidat na Seznam.cz

Na vojenské přehlídce v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu byly k vidění obří rakety „Haeil“. Má se jednat o autonomní podvodní drony s jadernou náloží, informuje deník Aljazeera a deník VoaNews.

Haeil znamená v korejštině tsunami a nová zbraň Kim Čong-una dostala toto jméno z nějakého důvodu. Jejím účelem je vyvolat radioaktivní tsunami prostřednictvím silné podvodní exploze.

Haeil se může pohybovat zcela autonomně, ale operátor zbraně má být schopen na dálku přerušit operace. Jak poznamenává Defence Blog, největší výhodou nových korejských raket je jejich schopnost pohybovat se ve velmi velkých hloubkách.

Zbraň má mít také schopnost nést jaderné hlavice, ale není jasné, jak velké, což je pro posouzení jejího vojenského potenciálu klíčové.

Očekává se, že korejská armáda již provede četné testy. Podle Severo-Korejců při jednom z nich zůstala střela pod vodou 71 hodin, urazila za tu dobu asi 1 000 km a poté úspěšně zaútočila na svůj cíl. Těžko však říci, zda jsou tyto informace pravdivé.

Zdroj: Aljazeera, VoaNews